Kada su specijalci sa fantomkama na glavama u rano jutro 12. aprila upali u jedan stan u podgoričkom naselju Gornja Gorica, bio je to signal da je i u Crnoj Gori otpočela akcija hapšenja članova organizovanih narkodilerskih grupa. U isto vrijeme akcija koja je u našoj državi spovedena pod nazivom Grom, pod drugim imenima je započela koordinirano i u zemljama regiona – Hrvatskoj, Srbiji i Bosni i Hercegovini. Mediji su prenijeli da je to do sada najveća regionalna policijska akcija protiv narko- bandi dobro uvezanih na prostorima bivše Jugoslavije, o čemu je Monitor ranije ispisao čitav serijal tekstova.
Najveća količina zaplijenjene droge odnosila se na marihuanu, 376 kilograma i nešto preko pola kilograma heroina. Vrijednost droge procijenjena je na 1,4 miliona konvertibilnih maraka, pet i po miliona kuna ili sedamsto hiljada eura.
Monitorov dobro obaviješteni policijski izvor kaže da je ova akcija bila kruna višegodišnjeg operativnog rada i praćenja narko-bandi u regionu, u okviru koje je u jednom trenutku prisluškivano čak hiljadu kriminalaca. „Akcija još nije završena i potražuje se veliki broj odbjeglih osoba, tako da se svi detalji ne mogu dati javnosti” – kazao je ovaj izvor.
Ono što se zna je da su u Crnoj Gori uhapšeni Afriti Fetos iz Podgorice, Risto Mijanović i Radovan Mijanović sa Cetinja, maloljetni F. M., Ramazan Nelević iz Ulcinja, Mirsad Avdiju iz Ulcinja, Hamza Markašević iz Ulcinja, Andrija Kađinović iz Ulcinja, Branko Perović iz Bara, Vasko Gvozdenović iz Nikšića, Armin Kasapović iz Ulcinja, Ratko Maljković iz Bara i Janko Božović iz Nikšića.
U isto vrijeme u Dubrovniku hrvatska policija je uhapsila Aljina Ahmića zvanog Ićo, ultimat fajt borca, Damira Šetka Šelu, vlasnika kafića Moveue i Murata Škaljića, vlasnika picerije Reto.
Prema Monitorovom izvoru, grupa u Hrvatskoj uhvaćena je nakon što je „golf petica”, za čijim volanom je bio V.Đ. koji je u bjekstvu, ilegalno ušao iz pravca Crne Gore.
„V.Đ. je prešao brdskom stazom prenoseći sedamnaest kilograma skanka. On je potom ostavio auto u jednom selu, u međugraničnom pojasu Crne Gore i Hrvatske. Grupa koja ga je čekala sa druge strane uzela je renta-kar „ševrolet aveo” i prebacila drogu u ovaj auto. „Golf” je sakriven u jednoj graži u tom selu. Ta grupa je sa tim drugim autom ‘pala’ na putu za Zagreb” – otkriva detalje akcije naš izvor.
Malo ranije, na Trajektu od ostrva Pelješac, koji je zaobilazio Neum, pala je još jedna tura sa drogom i tada su uhapšeni jadan državljanin Hrvatske i jedan Srbije.
Naš izvor kaže da su u BIH, kada je akcija počela u Crnoj Gori i Hrvatskoj, istovremeno uhapšeni Aleksandar Ivković iz Bileće, Borislav Bajić, koji je bio glavni švercer oružja i eksploziva, Zoran Tubić iz Trebinja, bračni par Vera i Blažo Ivković iz Bileće, zatim Zoran i Nikola Piletić iz Ljubuškog.
Uhapšeni su i Mario Tomić iz Čitluka, Igor Milutinović iz Trebinja, Dražen Primorac iz Ljubuškog, Novica Trklja iz Bileće, Vladimir Grubačić iz Bileće, Milorad Milošević iz Bileće i Dubravko Bošković iz Stoca. U ruke policije takođe su pali Milorad Kajtez iz Bileće, Pero Savić iz Šipova, Viktor Krišo, Almir Kurić i Zoran Varešković iz Busovače. Emir Tabaković iz Zenice pokušao je da pruži oružani otpor.
Značajan broj kriminalaca iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine, koji su uhapšeni u ovoj akciji, Monitor je pominjao u tekstovima kada smo pisali o kriminalnim narko-bandama u tim državama, koje su u dobro povezanom lancu naslonjene na kriminalne grupe u Crnoj Gori.
Prema našem izvoru iz policije, veoma značajnu kariku na narko- transverzali čini desetak hercegovačkih kriminalnih grupa, koje su direktno povezane sa kriminalnim grupama u Crnoj Gori. Prije svega sa kriminalnim grupama u Rožajama koje kontrolišu granicu prema Kosovu, na sjeveru, i kriminalnim grupama u Podgorici, odnosno na području Tuzi i granici prema Albaniji.
„Droga koja ulazu u Crnu Goru u najvećem dijelu se distribuira do Nikšića, odakle je preuzimaju hercegovačke kriminalne grupe. Šest kriminalnih narko bandi su iz Trebinja, tri su iz Bileće i jedna je iz Mostara. Sa onima u Sarajevu, u Bosni je ukupno oko petnaest kriminalnih grupa koje su uključene u transport droge balkanskom rutom” – podsjeća naš dobro obaviješteni policijski izvor.
Prema njegovim riječima heroin se iz Crne Gore prebacuje ili drumskim putem, u specijalnim bunkerima u vozilima, preko graničnih prelaza prema Hercegovini, ili teško pristupačnim planinskim putevima, uz pomoć utrenirane tegleće stoke.
Ovaj izvor je za Monitor ranije do detalja opisao djelovanje hercegovačkih kriminalnih grupa, njihov sastav i kriminalce koji ih vode. „Sve hercegovačke narko-grupe naslanjanju se na kriminalne klanove u Rožajma, kada se radi o heroinu. Heroin iz Rožaja ide za Trebinje i Bileću, i odatle za Mostar. U Tuzima preuzimaju skank” – kaže on.
Droga se na balkanskoj ruti iz Bosne i Hercegovine, odnosno iz Trebinja, Bileće, Sarajeva, Stoca, Metkovića i Mostara, prebacuje u Hrvatsku. „Glavni distributivni centri u Hrvatskoj su u Splitu i na Korčuli. Tu se droga prepakuje i šalje za zapadnu Evropu, drumskim saobraćajem” – otkrio je naš izvor.
Kanal droge koji je prekinut akcijom Grom vodio je iz Albanije i, najvećim dijelom, preko Crne Gore. Akcija sprovedena u strogoj tajnosti potvrdila je da je preko Crne Gore dnevno u tranzitu bilo oko šesto kilograma droge, o čemu je Monitor takođe pisao.
Albanija je najveći proizvođač marihuane odnosno skanka u Evropi dok je Crna Gora jedna od najznačajnijih država za tranzit marihuane. Mada lokalne vlasti u Albaniji tvrde da svake godine unište između 70.000 i 100.000 biljki kanabisa, u ovoj susjednoj zemlji ima oblasti koje su van kontrole vlasti. Monitorov izvor kaže da u Albaniji postoji veliki broj zasada površine dva do tri hektara, kao i da se sada većinom radi i proizvodi hibridna ili modifikovana marihuana. Riječ je o marihuani sa cvijetom i velikom koncentracijom opijata. Ona je mnogo skuplja od obične marihuane. Kilogram ove droge u tranzitu je 750 eura, a kada stigne na zapadnoevropsko tržište, cijena kilograma dostiže tri do pet hiljade eura.
,,U oblasti Lazaret pod zasadima je oko stotinu hektara marihuane. Albanska mafija može za mjesec da stavi na tržište oko dvadeset tona ove droge. Albanija je najveći proizvođač marihuane u Evropi. U svijetu, po proizvodnji marihuane Albanija se nalazi odmah iza Dominikanske Republike, zatim slijede Grčka, Maroko i Tunis” – objašnjava naš izvor.
Naš izvor ističe da ovaj kanal nije jedini kojim droga iz Albanije izlazi prema zapadnim zemljama. Postoji, kaže on, i drugi kanal kojim rukovodi isključivo albanska mafija, i na čijoj trasi su uglavnom angažovani albanski državljani. Regionalnom akcijom načete su neke karike u narko-lancu, ali to ne znači i da je lanac razbijen.
Tufik SOFTIĆ