Podatak da je u jednoj akciji prije manje od dva mjeseca crnogorska policija u saradnji s kolegama iz Albanije samo u jednom navratu spriječila šverc više od tone skanka, govori u prilog informaciji da je susjedna zemlja najveći proizvođač ove droge u Evropi i drugi u svijetu, dok je Crna Gora jedna od najznačajnijih država za tranzit marihuane.
Naša policija je 23. januara u jutarnjim satima, na ušću Bojane primijetila plovni objekat, dug oko 10 metara, koji je bio privezan uz albansku obalu. U plovilu se nalazila jedna osoba, dok je na obali, pored plovila, primjećena još jedna. Opazivši crnogorsku policijsku patrolu, oni su pokušali da pokrenu plovilo, u čemu nijesu uspjeli. Nakon toga su se dali u bjekstvo prema obližnjoj šumi k mjestu Puljaj u Albaniji.
Vizuelnim pregledom albanskog priobalnog dijela rijeke Bojane, iz teritorijalnih voda Crne Gore, na udaljenosti od oko 300 metara od mjesta na kojem se nalazilo plovilo na obali, službenici UP, kako se navodi u policijskom saopštenju, primijetili su više nagomilanih džakova plave boje, omotanih providnom najlon folijom.
O događaju su obavijestili službenike UP Republike Albanije, a do njihovog dolaska obezbjeđivali su mjesto na kojem su se nalazila 124 džaka s materijom za koju je utvrđeno da je opojna droga skank težine preko jedne tone.
Zapljene skanka sve su učestalije. Podsjetimo, prošle je godine italijanska policija u brodskom kontejneru u luci Bari otkrila hiljadu kilograma marihuane, odnosno skanka. Ova droga je u tu zemlju stigla takođe iz Albanije. Oko sedamsto kilograma upućeno je iz albanske luke Drač. Preostalih trista kilograma prošvercovano je najprije kamionom do Crne Gore, odakle je feribotom Sveti Stefan utovar krenuo za Italiju.
Marihuana je bila sakrivena u duplom dnu i u krovu kamiona koji je putovao prazan. Drugi kamion, albanskih tablica, stigao je iz Albanije brodom Adria, a marihuana je bila sakrivena u plastičnim vrećama u kojima se nalazilo željezo. Da se šverceri već godinama koriste kamionima s duplim dnom i krovom da bi od očiju carinika i policije sakrili svoje ilegalne terete, priča i Monitorov izvor iz crnogorske policije. On kaže da je otkrivanje takvih tereta i pošiljki uvijek rizično te da se mora raditi ,,na sigurno”.
,,Takvi su kamioni po pravilu pod plombom. Ako nijeste sigurni i ako ‘promašite metu’, onda se vlasnicima kamiona i špediterima mora plaćati odšteta. Zbog toga se mora raditi samo po sigurnoj dojavi” – objašnjava ovaj policijski izvor.
Mada lokalni zvaničnici u Albaniji tvrde da svake godine unište između 70.000 i 100.000 biljki kanabisa, u ovoj susjednoj zemlji ima oblasti koje su van kontrole vlasti. Monitorov izvor iz crnogorske policije potvrđuje da je Albanija najveći proizvođač marihuane, takozvane ,,albanke”, kao i da ta zemlja, zajedno s Kosovom, snabdijeva osamdeset odsto tržišta zapadne Evrope ovom drogom.
On kaže da u Albaniji postoji veliki broj zasada površine dva do tri hektara, kao i da se sada većinom radi i proizvodi hibridna ili modifikovana marihuana. Riječ je o marihuani sa cvijetom i velikom koncentracijom opijata. Ona je mnogo skuplja od obične marihuane. Kilogram ove droge u tranzitu je 750 eura, a kada stigne na zapadnoevropsko tržište, cijena jednog kilograma dostiže od tri do pet hiljade eura.
,,Najveća oblast u Albaniji koja je van svake kontrole policije je Lazaret. U toj oblasti pod zasadima je oko stotinu hektara marihuane. Albanska mafija može za mjesec da stavi na tržište oko dvadeset tona ove droge. Na globalnom nivou, odnosno u svijetu, po proizvodnji marihuane Albanija se nalazi odmah iza Dominikanske Republike, zatim slijede Grčka, Maroko i Tunis” – tvrdi naš policijski izvor.
Poslovima uzgoja marihuane i skanka u Albaniji najviše se bave četiri mafijaška klana – Kula, Abazi, Borci i Brokaj.
,,Dok se Abazi bave samo skankom, ostali klanovi usput rade i druge poslove. Tako klan Kula, uz narkotike, na tržište Italije švercuje i oružje. Klan Borci, osim skanka, drži na jugu Italije primat u organizovanju lanca prostitucije. Članovi klana Brokaj bivši su političari i članovi albanske obavještajne agencije Sigurimi. Oni imaju i zaštitni znak na svojim pakovanjima skanka. To je slika kamile, po čemu je droga porodice Brokaj poznata pod nazivom kamila skank” – priča ovaj dobro obaviješteni izvor.
Prema njegovim riječima, najveći centri za distribuciju skanka iz Albanije su luke Drač i Valona. ,,Tranzit marihuane i skanka dalje ide preko grčkih luka Solun i Pirej, kao i preko luke u Bariju” – kaže naš izvor.
Prema ovom izvoru, kada se radi o Crnoj Gori, najveći tranzit marihuane i skanka ide preko Ulcinja. ,,Na udaru švercera najviše su granični prelazi Sukobin i Božaj. Mnogo rjeđe preko luke u Baru” – kaže naš izvor.
On tvrdi da se hašiš uzgaja i na području Kosova, kao i da u toj državi postoje laboratorije, odnosno fabrike za njegovu preradu. Objašnjava da se u nekim tamošnjim selima nalaze veliki zasad hašiša, od oko hektar površine, a u blizini Suve reke, laboratorija, odnosno fabrika za preradu hašiša, čiji je kapacitet četiri tone dnevno.
„Toliko uvijek ima na zalihama čak i kada nema zastoja u tranzitu i trgovini. Laboratorijom upravljaju dva brata iz sela Đinok” – kaže naš policijski izvor.
Prema njegovim riječima zbog ozbiljnosti situacije kada se radi o švercu marihuane i skanka iz Albanije, prošle godine je povedena široka međunarodna akcija „Trio”.
„U toj akciji su učestvovale policije Albanije, Hrvatske, Crne Gore i Republike Srpske. Samo na području Crne Gore uhapšeno je 37 kriminalaca, i time razbijen lanac kojim su ove kriminalne grupe, njih ukupno pet iz Crne Gore, bile povezane sa desetak narko grupa s područja Hercegovine” – priča naš izvor.
Najveća zapljena marihuane u Crnoj Gori prije ove od hiljadu kilograma kod Ulcinja, bila je ona na Debelom Brijegu prije dvije godine, kada je u kamionu slovenačkih registaraskih oznaka otkriveno 400 kilograma ove droge. Skank je do Debelog Brijega stigao iz Albanije i trebalo je da produži na zapadnoevropsko tržište, tamo gdje su i cijene najveće, kao što je to u Francuskoj, Belgiji i Španiji.
,,Postavlja se, naravno, pitanje – ako se ovoliko zaplijeni, koliko onda skanka prođe kroz Crnu Goru. To možemo samo da pretpostavimo, ali je sigurno da nijesu male količine. Crnogorska carina i policija nijesu dovoljno tehnički opremljene. Evropska unija će od nas tražiti efikasniju borbu protiv švercera. Kada budemo opremljeni kao Hrvati, skank će teže prelaziti našu zemlju” – smatra Monitorov policijski izvor.
Tufik SOFTIĆ