Snijeg u Kolašinu i Žabljaku razlog je za optimizam svih koji su iz prošle zime izašli s ogromnim gubicima. Ova sezona bi mogla nadoknaditi dio gubitaka. Ipak, poslovanje državnog preduzeća Skijalište Crne Gore, u čijem je sastavu i kolašinsko skijalište, ni ove zime nijesu zaobišli sukobi na relaciji Odbor direktora- izvršni direktor
Na samom početku zimske sezone na Bjelasici je dovoljno snijega, ali ne fali ni problema. Prije svega, još je neizvjesno kada će profunkcionisati žičara K7, koja spaja skijaške staze državnog i privatnog skijališta i koja, kao jedinstvena insfrastruktura i uz jedinstvenu ski kartu, nudi više od 40 km staza državnog i privatnog skijališta na Bjelasici. Temelji jednog od stubova tog šestosjeda pomjereni su još tokom proljeća, građevinskim radovima na susjednim privatanim parcelama.
Urbanističko -građevinska inspekcija potom je investitoru naložila da sanira ono što je pokvario. Međutim, kako krajem novembra ,zaključio je sudski vještak građevinske struke angažovan od Skijališta Crne Gore (SCG), saniranje nije uspjelo, pa stub nije bezbjedan za upotrebu. Samim tim je upitna i bezbjednost ostatka konstrukcije žičare.
Samo nekoliko dana pred katolčiki Božić, na državno skijalište su stigli monteri iz austrijske firme Doppelmayr, izvođači radova na žičari, koja je građane koštala oko devet miliona eura. Monteri treba da poprave ono što se može, a potom komisija da utvrdi je li šestosjed bezbjedan za upotrebu. Iz SCG još nijesu dali zvaničnu izjavu o stanju žičare, a na tu temu nijesu govorili detaljnije ni iz Ministarstva turizma.Ostala infrastruktura Ski centra Kolašin 1600, kako za Monitor kaže rukovodilac tog skijališta Bojan Medenica, potpuno je spremna za prve goste. Ski centar ove zime goste dočekuje obogaćenom ponudom.
„Posjetiocima su na raspolaganju dva nova ski lifta, tipa Tanjir – dužine 400 metara i tipa Sidro – dužine 800 metara. To će doprinijeti većem komforu i boljoj organizaciji na stazama.Trudili smo se, iako na skijalištu nije bilo struje skoro mjesec, pred sam početka sezone, da pripreme obavimo na najbolji mogući način. Za kraj sezone osmislili smo sadržaje, koji su namijenjeni edukaciji mladih. U saradnji sa Turističkom organizacijom (TO) i ski školama biće organizovani programi za djecu ruralnih područja i osnovnih škola, kako bi savladali svoje prve skijaške korake”, najavljuje Medenica.
Cijena dnevnog ski pasa na kolašinskom skijalištu je 25 eura za odrasle i 16,5 eura za djecu. Dnevna karta za pokretnu traku za skijaše početnike je 10 eura. U ponudi je i trodnevna karta koja košta 56,5 eura za odrasle, a 37,5 za mlađe od 14 godina. Petodnevni i sedmodnevni ski pasovi su 84, odnosno 105, dok su za djecu 56, odnosno, 75,5 eura.Prema novom cjenovniku, cijena turističke vožnje žičarom Troglava biće osam eura za odrasle i pet za djecu. Korišćenje tjubing staze (tri vožnje) je 2,5 eura, dok 10 vožnji košta šest eura.Popusti su predviđeni i za porodične pakete, za koje važe popusti, u zavisnosti od brojnosti porodice, od 10 do 30 odsto. Cijene usluga u restoranu skijališta, kaže Medenica, ostale su na istom nivu kao i tokom prošle sezone.
I dok sa skijališta poručuju da su optimisti i da ulažu napore da posjetiocima omoguće „najbolji mogući ugođaj u prirodi“, nimalo ugodna prepiska vodi se između izvršnog direktora SCG Đura Miloševića i Odbora direktora na čijem je čelu Miličko Bulatović. U dopisima koje je poslao na adresu Ministarstva turizma, Milošević je obavijesto ministarku Simonidu Kordić, između ostalog, da je Odbor direktora tražio da se pokrene postupak protiv izvođača radova na K7 i da se zahtijeva od Uprave za kapitalne projekte (UKP) “da pokrene proces ispitivanja svih radnji izgradnje” tog objekta. Direktor tvrdi i da su iz Uprave odgovorili da je taj zahtjev “vrlo neozbiljan”. Optužio je neke od članova Odbora za nepotizam, problematične izmjene Statuta, donošenje odluka bez zakazivanja sjednica, opstrukciju projekta vještačkog osnježavanja, te pokušaji da zaštite vlasnika privatnog ski centra, a na šetu SCG…
S druge strane, Odbor Miloševića smatra odgovornim za tešku finansijsku situaciju u SCG, kašnjenje u preduzimanju aktivnosti oko sanacije žičare, a problematizovali su i trošenje 1,5 miliona eura namjenskih sredstava dobijenih od Vlade, nepoštovanje odluka inspekcija i državnih organa, narušene međuljudske odnose u kompaniji…Podsjećaju da je dodatnu kontrolu stanja šestosjeda tražilo Ministarstvo. Obje strane tvrde da imaju dokaze za optužbe, te da će, možda, biti prinuđeni da ih učine javno dostupnim. Prema dosadašnjem iskustvu, s obzirom da Milošević nije imao idilične odnose ni sa prethodnim sastavom odbora direktora, optužbe neće ići dalje od Ministarstva, a sve probleme će u državnom preduzeću, kao i do sada će „rješavati“ konsezusom – odlukom da o njima ne pričaju sa novinarima.
Iz kolašinske TO poručuju da ove zime posjetiocima neće biti dosadno ni na planini ni u gradu. Mnogo se, kaže za Monitor direktorica Zorica Milašinović vodilo računa o vanpansionskom dijelu ponude. Božićni bazar već je počeo, a na štandovima je, tvrdi direktorica TO, izuzetno zanimljiva i autentična ponuda.
Ona za januar najavljuje i Winter Art festival, koji je na kvalitetan način minulih godina upotpunio vanpansionsku ponudu Kolašina tokom zimske sezone. Ta manifestacija trajaće od 10. do 19. februara, a biće otvorena koncertom Verice Čuljković. Organizovaće ga, kao i obično, NVO za promociju mladih talenata, TO, Opština i Centar za kulturu.
„U okviru tog festivala, nastup Marka Prentića planiran je za 13. januar, a dva dana kasnije, publici će se predstaviti i mladi muzički talenti. Winter Art festival, koji će biti zatvoren koncertom Amire Medunjanin. Tokom ove zime, dio sadržaja vanpansionske ponude biće namijenjen poklonicima aktivnog odmora. To će organizovati pješačke i ture hodanja na krpljama. Kao i do sada TO i Opština, pružiće podršku u organizaciji Sinjavinskog i Bjelasičkog zimskog maratona“, kaže direktorica TO.
Na Žabljaku je dovoljno snijega za skijanje još od polovine sedmice, a kako kaže direktor TO Stojan Abazović, svi koji se odluče za zimovanje na Durmitoru imaće odlične uslove. I Žabljačani su radili na obogaćivanju ponude, a od 27. decembra, kada je zvanično otvranje sezone, sve staze skijališta Savin kuk biće u funkciji, najavljuje Abazović za Monitor.
„Sve je već spremno, staze su utabane. Na dan otvaranja sezone biće besplatan ski pass za sve posjetioce, a zatim naše goste čeka bogat dvodnevni program. Na dan otvaranja imaćemo i manifestaciju na kojoj ćemo promovisati durmitorske proizvode, kao i DJ ŽURKU. U subotu, u 20 sati, je koncert grupe Valentino. Nadam se da će predstojeći vikend značiti i početak jedne vrlo uspješne sezone“, kazao je direktor TO za Monitor.
Na Žabljaku i ove zime biće instalirano klizalište, koje će ubuduće biti u vlasništvu Opštine. To će obzbijediti, kaže Abazović, da klizalište postane stalni dio žabljačke zimske, ali i ljetnje turističke sezone, jer će se tokom ljeta koristiti kao rolarište. Još jedna od noviteta je i turno kamp, koji će biti u katunu Lovice, a turistima će, prvi put, nuditi organizovane ture turno skijanja.
Prošla zimska turistička sezona bez i jednog dana skijanja, pričinila je višemilonske gubitke turističkoj privredi sjevera Crne Gore. Sezona koja je u toku, ukoliko snijeg ne „izda“ očekivanja, mogla bi na neki način nadomjestiti dio izgubljenog. No, činjenica da državno preduzeće SCG, tokom cijelog ljeta nije uspjelo da „ustabili“ jedan stub žičare, pokazuje da su u državnoj kompaniji jedino stabilne loše navike i sukobi. Ali i sklonost da se svi zajedno brižljivo odnose prema interesima komšijskog privatnog skijališta.
Dragana ŠĆEPANOVIĆ