Rade Vojvodić, direktor RTCG, traži da građani izdvoje dodatnih 300 hiljada eura kako bi javni servis ispunio svoju zakonsku obavezu – besplatno predstavljanje nosilaca izbornih listi, za koju je Vojvodić valjda morao i ranije znati. Direktor RTCG kao da je zatečen činjenicom da vodi javni servis. Kako je pojasnio na posljednjoj sjednici Savjeta RTCG, održanoj u utorak on će od Vlade tražiti 300 hiljada eura kako bi RTCG ispunila tu obavezu. Godišnje se za RTCG iz državne kase izdvaja oko deset miliona eura. Posljednjim izmjenama medijskih zakona RTCG je opet vraćena na budžet.
Vojvodić tvrdi da je zakonska odredba o besplatnom predstavljanju nosilaca izbornih lista u stvari – gušenje javnog servisa. ,,To javni servis pretvara u oglasnu tablu partija”, kazao je Vojvodić na sjednici Savjeta.
Borca za medijske slobode, ne brine to što informativni program javnog servisa podsjeća na uradak službe za informisanje Vlade Crne Gore, ili predsjednika DPS-a. Niti što u udarnom terminu, na uvodnoj špici dnevnika u 19 i 30 stoji logo hotela Avala, koji se povezuje sa porodicom bivšeg premijera Mila Đukanovića.
Rade Vojvodić i sam ima poslovne veze sa kim treba. On je osnivač kompanije T- mobile koja je potom osnovala Đukanovićevu kompaniju Global Montenegro.
Vojvodić je na sjednici istakao da će zbog besplatnog predstavljanja nosilaca izbornih lista ,,izgubiti komercijalni marketing”. Pohvalio se da je za četiri mjeseca RTCG od marketinga prihodovala čak 950 hiljada eura.
,,Kada sam došao na ovu poziciju, računao sam na novac od kampanje, a bićemo u minusu 500-600 hiljada”, kazao je on. „Zbog toga na kraju godine ne mogu da odgovaram za biznis plan”, zaključio je Vojvodić.
Na stranu što povećanje sredstava od marketinga i nije neki podvig kad imate uticajne prijatelje kojima je u interesu da kontrolišu RTCG. Vojvodić, bitnije, nije objasnio kako je većina novca od marketinga u stvari utrošena u komercijalne i sportske programe, umjesto u programe koje bi RTCG učinile onim što treba da bude – javni servis svih građana.
Kako stoji i u finansijskom planu, RTCG je za prenos evropskog prvenstva u fudbalu, Lige šampiona, Evrovizije i filmskog i serijskog programa ove godine izdvojila oko 900 hiljada eura, koliko se Vojvodić i hvali da je prihodovao od marketinga u četiri mjeseca. Planom, pri tom, nijesu obuhvaćeni prenosi Vimbldona i Olimpijade na koju je RTCG imala ekskluzivno pravo prenosa na kom je morala zaraditi mnogo od marketinga.
Istovremeno, sportske programe koje je Vojvodić ,,priuštio” gledaocima, građani su za mnogo manje novca mogli gledati na kablovskoj, ili džabe na privatnim televizijama. Ovako su izdvojili preko million eura.
Za deset miliona koje građani godišnje izdvoje za RTCG, ni traga od servisa građana. Afere, poskupljenja, protesti, kao da se dešavaju u nekoj drugoj Crnoj Gori. Bjesomučno repriziranje sportskih pobjeda i sviranja himne imaju efekta i na izbore i izborni rezultat Vojvodićevog prijatelja. I to o našem trošku.
Vojvodić je do prelaska na RTCG bio direktor Televizije IN, koju je ostavio u dugovima. Više izvora tvrdilo je da iza te televizije stoji kapital još jednog Đukanovićevog prijatelja, Stanka Subotića. Vojvodić je dio kadrova sa te televizije doveo u RTCG, a oni su zapošljavani mimo propisa i dogovora sa članovima Savjeta, o čemu je Monitor i ranije pisao.
Posljednji kvartalni finansijski izvještaj pokazao je da RTCG i dalje posluje sa gubitkom, te da bi ako tako nastavi godišnji dug te medijske kuće do kraja godine mogao dostići sumu od oko tri miliona eura, koliko je iznosio i dug za prošlu godinu, dok je na čelu RTCG bio Branko Vojičić. Vojvodić je na čelo RTCG izabran kao umješni menadžer, nakon što je Vojičić smijenjen jer nije domaćinski poslovao.
Menadžerstvo Vojvodića počelo je kreditnim zaduženjima. Krajem prošle godine RTCG je od Podgoričke banke povukla kredit od oko 2, 5 miliona eura, za koji je garancije dalo Ministarstvo finansija. Od tog novca, milion eura utrošeno je na plaćanje zaostalih dugova, dok je million i po eura utrošeno na otpremnine. Vojvodić još nije ispunio obećanje iz biznis plana, pa RTCG i dalje ima višak od oko 80 zaposlenih.
To nije jedino zaduženje RTCG. Novi kredit RTCG je, prema registru zaloga, podigla u avgustu ove godine u Prvoj banci braće Đukanović. Prema registru , u ponedjeljak, 3. septembra ove godine, upisan je kredit koji je u avgustu RTCG uzela od Prve banke. Prema registru, RTCG je založila opremu vrijednu 311. 541. 938 eura. Kredit je prethodno odobren od strane Savjeta, a iznosi oko 150 hiljada eura, koje će valjda biti utrošene za obnovu opreme.
Čim je Vojvodić izabran, postalo je jasno da Vojičića nijesu smijenili oni koji žele istinske promjene i transformaciju RTCG u javni servis, već oni koji su ga iza zavjese postavili. U međuvremenu je sud presudio u korist Vojičića, tvrdeći da je nezakonito smijenjen, i naložio da se bivši direktor vrati na neko drugo radno mjesto u RTCG. Vojvodić je na sjednici prokomentarisao da će Vojičića rasporediti za dopisnika iz Šavnika. Bahata duhovitost nerijetko se viđa kod Đukanovićevih prijatelja i saputnika dok su u milosti. I Vojičić je dok je vodio RTCG znao biti duhovit.
Hoće li najnovija kreditna zaduženja RTCG vraćati građani ili Vojvodićeva menadžerska umješnost, ne zna se. No gotovo je izvjesno da će građani vraćati milionske kredite drugog državnog medija.
Imaju zašto. U Pobjedi istina nema puno sporta, ali je udarnički zastupljena disciplina udara na one koji kritikuju ,,šefa”.
Pobjeda je akcionarsko društvo čiji je najveći akcionar, sa čak 86 posto – država, odnosno Vlada. Taj podatak lako je pronaći u mnogim berzanskim pa i vladinim dokumentima. Vlada je, o čemu je Monitor ranije detaljno pisao, više miliona eura dala za dugove te novine, koja je nezakonito u vlasništvu države skoro deceniju.
Nedavno je Tanjug objavio da se Pobjeda odskoro štampa u Sarajevu, u štampariji Dnevnog Avaza koji kontroliše Fahrudin Radončić, takođe prijatelj Mila Đukanovića. Prema pisanju te agencije, Pobjeda će štampariju ustupiti Zavodu za udžbenike, a Vlada će zauzvrat preuzeti dugoročne kredite Pobjede od 6,7 miliona eura, koliko iznose krediti te medijske kuće prema Podgoričkoj i Erste banci.Ako se taj scenario obistini, Avaz će Pobjedu, kako je i tražio, dobiti bez dugova.
Radončić je u međuvremenu izabran za ministra bezbjednosti u BiH. On je najavio da će se tamo odreći Avaza i posla sa medijima. Hoće li u Crnoj Gori nastaviti medijski biznis, ne zna se, ali je gotovo izvjesno da će crnogorskim građanima, u amanet ostati da vraćaju i 6,7 miliona eura duga Pobjede.
Trista hiljada za RTCG neće se ni osjetiti. Ako taj novac bude odobren, neće biti prvi put da je Vlada darežljiva prema Đukanovićevim prijateljima. Sve za društvo.
Milena PEROVIĆ-KORAĆ
ČEGA SE BOJE KRUPNE RIBE
A za kuma – zatvor