Povežite se sa nama

DRUŠTVO

A DPS ćuti

Objavljeno prije

na

Miomir Mugoša bi mogao uskoro biti „opjevan” i na internetu, i to u brojkama. Iz redova bivšeg koalicionog partnera na lokalnom i vječitog družbenika na državnom nivou – SDP-a stigla je inicijativa da se na opštinskim internet stranicama moraju objaviti višemilionski ugovori koje samouprave potpisuju. Potpredsjednik SDP-a Raško Konjević je na skupštinskom Odboru za politički sistem, pravosuđe i upravu, na kojem se raspravljalo o Predlogu izmjena i dopuna Zakona i lokalnoj samoupravi, tražio da zakonska obaveza postane da se ,,javnost rada lokalnih samouprava obezbjeđuje objavljivanjem svih ugovora koje opštine potpisuju sa pravnim licima”.

Jedan od razloga za izmjene zakona je ugovor koji je Miomir Mugoša potpisao sa Carinama o prodaji zemljišta vrijedan 2,5 miliona eura.

,,Ugovor je potpisan prošle godine, a građani su o tome saznali tek prije 20 dana putem medija”, rekao je Konjević.

On je obrazložio da bi to bio i prilog poštovanju jedne od preporuka Evropskog savjeta kojom se traže – ,,konkretni rezultati u borbi protiv korupcije i na lokalnom nivou”.

,,Privatizacioni ugovori Vlade su svi na sajtu, ne znam zašto onda ne bi bili i ugovori sa pravnim licima”, rekao je Konjević, dodajući da će se zakonom opštine natjerati da kroz statute definišu načine kako da povećaju transparentnost rada”. Niko od članova Odbora iz Demokratske partije socijalista nije ni pokušao da stane u odbranu partijskog druga Mugoše.

Nije Skupština jedina adresa na kojoj je početkom ove sedmice glavna tema bio – Mugoša. Istovremeno, deset odbornika SNP-a u Skupštini Glavnog grada podnijeli su Upravnom sudu tužbu za poništenje Odluke gradonačelnika Mugoše o prenosu prava svojine na građevinsko zemljište kompaniji Carine. SNP tvrdi da je odluka nezakonita zato što njeno donošenje nije bilo u nadležnosti gradonačelnika, već Skupštine Glavnog grada.

,,Ovaj akt, međutim, nije samo nezakonit, već i štetan po interese Glavnog grada. Radi se o ponavljanju istovjetne nezakonite procedure prodaje nešto više od 15.000 metara kvadratnih građevinskog zemljišta preduzeću Carine neposrednom pogodbom mimo procedure propisane zakonom za cijenu od dva i po milliona”, rekao je Velizar Kaluđerović, predsjednik Opštinskog odbora SNP-a.

Podsjetimo – zemljište je na javnoj licitaciji 2007. dostiglo cijenu od gotovo 13 i po miliona eura. Kaluđerović smatra da je priča o dokompletiranju parcela Carina sumnjiva, jer je u vlasništvu grada oko 15.000 kvadrata, a u vlasništvu Carina tri puta manje. Osim toga, kako je naveo, i parcele koje su sada u vlasništvu Carina, kupljene su od Glavnog grada 2002. godine.

U SNP-u tvrde da su odbornici za odluku i sporazum saznali iz novina. ,,Ni u izvještaju o radu gradonačelnika za 2011. godinu nema niti jednog jedinog slova o ovako važnom pitanju”, objašnjavaju u toj partiji. Prilikom prve prodaje zemljišta Carinama na njemu je bila planirana gradnja skladišta i servisa. No, ubrzo je plan izmijenjen i na zemljištu je predviđena izgradnja preko 72.000 metara kvadratnih stambeno-poslovnog prostora.

,,Kada je Vrhovni sud poništio prethodnu prodaju, cilj je postao pošto-poto vratiti zemljište na Starom aerodromu mimo zakona i statuta u vlasništvo Carina. Apsurdno je da je ista cijena od 165 eura po metru kvadratnom postignuta i 2007. godine kada su se mogli graditi servisi i skladišta i 2011. kada se može graditi 72.000 stambeno-poslovnog prostora”, upozorio je Aleksa Bečić iz SNP-a, uz konstataciju da je morao da postoji visok stepen motivacije da se nešto što vrijedi 20 miliona eura ustupi nekome za dva i po miliona eura.

I dok su SDP i SNP upozoravali na vratolomije gradonačelnika Mugoše – on je, istoga dana, podnio krivičnu prijavu protiv Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) zbog ,,lažnog prijavljivanja”. Ta NVO je ranije podnijela krivičnu prijavu protiv njega i vlasnika Carina Čedomira Popovića optužujući ih za korupciju.

Mugoša je više puta dizao kažiprst i obrvu. Još 2008. godine htio je da ruši zgradu u kojoj je sjedište SNP-a. Tada ga je Srđan Milić optužio da najgorom zloupotrebom vlasti hoće da sruši sjedište te partije, što je Miomir Mugoša nazvao umobolnim konstrukcijama, tvrdeći da su izmjene urbanističkog plana u tom dijelu grada u skladu sa propisima.

Oduvijek se, pred svima koji ga napadaju, predstavljao nadmoćno. ,,Oni mi nikad ne mogu oprostiti što sam ih stalno, vrlo ubjedljivo, politički poražavao. Ja ih shvatam, razumijem, i kao ljekar, iskreno žalim”, rekao je tada Mugoša.

Mugoša je nezaobilazna figura u brojnim aferama. Rekordna je serija krivičnih prijava koje je protiv njega podnio MANS, a na koje tužilaštvo nije reagovalo. Jedna od tih prijava podnijeta je u decembru 2004. godine zbog sumnje da je sklopio štetne ugovore sa kompanijama koje se bave izdavanjem lokacija za bilborde. Tu prijavu odbacio je tadašnji osnovni tužilac Veselin Vučković, a ugovori su u međuvremenu promijenjeni. Zbog toga je MANS u novembru 2005. podnio prijavu i protiv Vučkovića, tvrdeći da je neosnovano odbacio prijavu protiv Mugoše i nije ispitao nove ugovore. Tu prijavu, po informacijama MANS-a, tadašnja vrhovna tužiteljka

Vesna Medenica odbacila je u roku od 24 sata. Prema podacima MANS-a, odbačena je i prijava iz oktobra 2006. protiv Mugošine sestre i zeta Mileve i Jovana Vukadinovića, koja je podnijeta zbog uzurpacije opštinskog zemljišta površine 3.056 kvadrata u Tološima. U obrazloženju prijave, MANS je tada naveo da postoji osnovana sumnja da je taj propust 2003. namjerno omogućila Direkcija za imovinu zbog uticaja Miomira Mugoše. Uslijedila je i krivična prijava iz juna 2007. godine, protiv građevinskog inspektora glavnog grada Zorana Jokića, zbog sumnje u zloupotrebu službenog položaja i propuštanje dužnosti nadzora u slučaju nelegalnih objekata gradonačelnika Miomira Mugoše na Marezi i u Tološima. U oktobru 2007. godine MANS je podnio još jednu prijavu protiv Mugoše, kao i direktora Direkcije za imovinu Dragana Đukića, zbog sumnje da su zloupotrijebili službeni položaj u korist kompanije Carine prilikom prodaje gradskog zemljišta, površine preko 15.000 kvadrata. Tužilaštvo, na inicijativu MANS-a iz juna 2007, vodi istragu protiv Vasilija Đukanovića, bivšeg podgoričkog sekretara za urbanizam, zbog sumnje da je zloupotrijebio službeni položaj i omogućio privatnom investitoru Muhamedu Bešliću i odgovornim osobama u firmi Evrostan da, nelegalnom gradnjom, steknu profit. Za tu uslugu Đukanović je, prema sumnjama MANS-a, dobio dva stana, od 47 i 79 kvadrata.

Iz opozicionih partija i NVO sektora tvrde da će se i dalje baviti gradonačelnikom Mugošom, uz mnoštvo dokaza. Ali, za Mugošu silnog sve je to samo fabrikovanje afera. Još 2004. je obznanio o čemu se tu radi: ,,Afere se pripremaju i po potrebi naručioca plasiraju slabije ili žešće, zavisno od aktuelnih društvenih tema, značajnih ili manje značajnih političkih zbivanja ili događaja, kako bi se permanentnom presijom građani uznemiravali i stvarala zabrinjavajuća atmosfera”.

Tada se brinuo za stabilizovanje stanja nacije. Na gradonačelnika Miomira Mugošu u međuvremenu su krenuli i njegovi. Pa se sada brine samo za – sopstveno stanje.

Marijana BOJANIĆ

Komentari

DRUŠTVO

SKUPŠTINA CRNE GORE: Godina počinje blokadom  

Objavljeno prije

na

Objavio:

Godina koju trebaju da obilježe krupne reforme zbog boljitka građana, ali i EU obaveza, počinje sa posvađanim političkim elitama. Do ulaska u EU, Crna Gora mora da zatvori još 27 poglavlja. Za taj posao ova godina je ključna. A parlament blokiran

 

 

Zbog spora vlasti i opozicije oko Ustavnog suda u Novu godinu smo ušli sa blokiranom Skupštinom i nesuvajanjem budžeta.

Zbog neusvajanja budžeta, Crna Gora će ponovo ići na privremeno finansiranje. Potrošačke jedinice će mjesečno dobijati 1/12 stvarnih izdataka u prethodnoj godini sve dok se ne usvoji Zakon o budžetu.
Za vrijeme Vlade premijera Zdravka Krivokapića na snazi je bilo privremeno finansiranje pola godine, pa su isplate plata i penzija tekle nesmetano.

Za razliku od tog vremena, aktuelna Vlada je planirala niz povećanja i reformi koje nijesu izvodljive bez usvajanja budžeta – od stavki u kapitalnom budžetu, vraćanja nagomilanih dugova, do povećanja penzija za srazmjerne penzionere i plata za pripadnike Vojske.

Iz vlasti zato okrivljuju opoziciju da nema opravdanja za blokadu procesa koji utiču na povećanje penzija, plata, naknada za novorođenčad, staračkih naknada, dječijih dodataka, naknada majkama, besplatnih udžbenika, podršku radnicima i sve ono što su građani s pravom očekivali od ovog budžeta… Uz to optužuju opoziciju i za ugrožavanje likvidnosti države i usporavanje evropskog puta.

,,Ustavni puč i narušavanje pravnog poretka, enormno zaduženje koje će u tri godine preći tri milijarde eura, ili oko pet hiljada eura po svakom građaninu, uključujući i djecu… Povratak kriminalnih obračuna i surovih likvidacija na ulicama, skandali u prosvjeti, slabljenje borbene gotovosti Vojske Crne Gore, narušavanje dobrosusjedskih odnosa, najavljena blokada evropskog puta i mnoge druge negativnosti i skandali koji prate ovu vladu i parlamentarnu većinu, zaslužuju snažan odgovor opozicije. Mi nećemo skrštenih ruku posmatrati kako nam jedna skupina političkih diletanata i poslušnika centara moći drugih država uništava Crnu Goru i njene institucije”, objasnio je razloge blokade Skupštine za Dan poslanik URA Filip Adžić.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

GOVOR MRŽNJE I MI: Nekažnjiv, pa raste

Objavljeno prije

na

Objavio:

Govor mržnje je sve prisutniji u javnom prostoru Crne Gore, a posebno je pojačan nakon posljednje tragedije na Cetinju . Praksa govori da oni koji siju mržnju najčešće bivaju kažnjeni prekršajno, ukoliko se uopšte kazne

 

Velike tragedije često bivaju povod da se ljudi okupe i zajednički prebrode teške trenutke. Međutim, u Crnoj Gori one nerijetko dodatno podstiču podjele i pojačavaju govor mržnje.

Tako smo nakon 1. januara na Cetinju, kada je u teškom zločinu stradalo 12 ljudi (i trinaesti počinilac), a četvoro njih ranjeno, na internetu vidjeli izlive mržnje sa svih strana.

Iako će srbijanski tabloidi biti upamćeni po  žutilu i neprofesionalizmu koje je izbijalo iz gotovo svakog naslova i rečenice o cetinjskoj tragediji, biće upamćeni i po govoru mržnje koji su sipali po svojim čitaocima. Prednjačio je Srpski telegraf, koji je na svom portalu objavio tekst pod naslovom: „Njegoš prokleo Cetinje: Ubijaće se sve dok ne vrate kapelu na Lovćen!“ ilustrovanu slikom Njegoša i srušene kapele na Lovćenu, kao i slikom masovnog ubice Aca Martinovića.

Savjet Agencije za audiovizuelne medijske usluge Crne Gore (SAMU) saopštio je da je jedan broj regionalnih medija iskoristio tragediju na Cetinju za ponavljanje starih narativa koji narušavaju koheziju građanskog društva u Crnoj Gori, insistirajući na etničkim podjelama i produbljivanju društvenih tenzija. Zbog toga će, kako kažu, zakonskim ovlašćenjima i odgovornošću za zaštitu javnog interesa, preduzeti dodatne mjere nadzora nad sadržajima koje emituju elektronski mediji registrovani u Crnoj Gori, kao i nad programima koji se reemituju putem kablovskih operatora.

Međutim, glavno leglo govora mržnje događalo se na društvenim mrežama, gdje su su se izdvojile dvije grupe. Jedna  koja smatra da su Cetinjani zbog svojih nacionalnih i vjerskih stavova to zaslužili, i druga koja je za zločin krivila „svetosavce“ i Srpsku pravoslavnu crkvu, čijoj konfesiji je masovni ubica navodno pripadao. Bilo je poziva da se Cetinjani vrate vjeri i skinu prokletstvo sa jedne strane, a sa druge da se „puca po svetosavcima“ i da se u manastirima traži oružje.

Određene narative podgrijao je i patrijarh Srpske pravoslavne crkve Porfirije Perić. „Ovi predbožićni dani svima nama ukazuju da samo suštinski povratak hrišćanskim vrijednostima i načinu života, koje na Cetinju oličava drevna lavra Svetog Petra, može donijeti duhovni mir i pouzdano rasuđivanje u trenucima ličnih i opštih kriza i iskušenja”, kazao je on.

Ivan ČAĐENOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

BEZ DOGOVORA U BUDVI: Vlada zakazala konstitutivnu skupštinu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Dvije suprostavljene grupacije nekada jedinstvenog DF-a, ne uspijevaju da nađu zajednički interes za formiranje vlasti sa osvojenih 18 mandata. Sve ostale kombinacije sa drugim političkim partijama za pravljenje  većine, kako se čini, osuđene su na propast. Politička stabilnost u Budvi na početku 2025. izgleda sve udaljenija

 

 

Gotovo dva mjeseca od poslednjih lokalnih izbora u Budvi, nema dogovora stranaka za formiranje vlasti.  Nema ni usaglašenog predloga za funkciju predsjednika lokalnog parlamenta, dok zakonski rokovi za uspostavljanje funkcionalne uprave polako ističu.

Na sjednici održanoj 28. decembra Vlada je donijela odluku da se prva sjednica Skupštine opštine Budva održi u petak, 10. januara. Za sazivanje prve sjednice nakon izbora od 17. novembra, nadležna je Vlada, u skladu sa članom 39 Zakona o lokalnoj samoupravi, jer su u pitanju ponovljeni lokalni izbori. Majsko izjašnjavanje građana Budve propalo je, političke partije, grupe građana i koalicije, nisu uspjele da postignu dogovor oko formiranja vlasti, nije održana sjednica parlamenta i nije izabran njen predsjednik.

Politička scena u Budvi više je nego zanimljiva. Od 25. marta ove godine kada je odlukom Vlade skraćen mandat lokalnom parlamentu, opština Budva radi bez zakonodavne  i izvršne vlasti. Sa predsjednikom opštine Milom Božovićem  koji se godinu i devet mjesec nalazi u zatvoru u Spužu, jedinim autoritetom za donošenje svih važnih odluka oko imenovanja i razrješenja kadrova kao i odluka o načinu trošenja novca iz bogate budvanske kase.

U fotelji potpredsjednika opštine smjenjuju se Božovićevi najbliži kadrovi, zavisno od nivoa poslušnosti i bespogovornog izvršavanja odluka koje stižu iz Spuža. Opštinom trenutno rukovodi potpredsjednik Nikola Jovanović, lider grupe građana Budva naš grad, koja je na novembarskim izborima osvojila 9 odborničkih mandata. Isto koliko i lista Za budućnost Budve, koalicije DF-a, koju je predvodio Mladen Mikielj, direktor JP Morsko dobro.

Ove dvije suprostavljene grupacije nekada jedinstvenog DF-a, ne uspijevaju da nađu zajednički interes za formiranje vlasti sa osvojenih 18 mandata. Sve ostale kombinacije sa drugim političkim partijama za pravljenje većine, kako se čini, osuđene su na propast. Politička stabilnost u Budvi na početku 2025. izgleda sve udaljenija.

Dnevni red prve sjedince SO poslije devet mjeseci ima samo dvije tačke.  Potvrđivanje mandata odbornicima i izbor predsjednika Skupštine opštine Budva.

Branka PLAMENAC
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo