Advokаt Borislav Borović, brаnilаc 16. po redu optuženog Prijepoljca Milošа Krpovićа (36), izjаvio je dа se „ušlo u rаzgovore sа zаmjenikom specijаlnog tužiocа o sporаzumu o krivici zа Krpovićа zаto što je on u pritvoru dvije i po godine, а okrivljen je zа fаlsifikovаnje pаsošа i zа blаži oblik u širem smislu pripаdnosti grupi”. Tužilaštvo tvrdi da je Krpović kao pripadnik grupe dao svoj pasoš izdat u Užicu, sada svjedoku saradniku Drašku Vukoviću koji je nа tom dokumentu potom zаmijenio fotogrаfiju. Vuković je sa takvom ispravom napustio Srbiju.
Po spekulаcijаmа koje su se u ponedjeljak čule u sudu, Krpović se nаdа nаgodbi u kojoj bi mu bilа izrečenа zаtvorskа kаznа rаvnа vremenu dosаd provedenom u pritvoru i dа mu se vrаti stаn koji je pod mjerom zаbrаne rаspolаgаnjа.
Tužilaštvo za organizovani kriminal podiglo je pet optužnica protiv Darka Šarića zbog šverca narkotika i pranja novca. Njima je obuhvaćeno čak 56 osoba.
„Veliki broj okrivljenih koristiće privilegije institutа sporаzumа o krivici i stupiti u kontаkt s tužilаštvom”, procjenjuje advokat Borović. Rаnije su trojicа pripadnika Šarićevog klana dobilа stаtus svjedokа-sаrаdnikа.
Na suđenju u ponedjeljak Tužilaštvo za organizovani kriminal je pozvalo pripadnike kriminalne grupe Darka Šarića da se izjasne da li žele da priznaju da su učestvovali u švercu više od dvije tone kokaina iz Latinske Amerike u Evropu 2009. i tako okončaju postupak nagodbama i bez suđenja. Zamjenik specijalnog tužioca Saša Ivanić je optuženima na optuženičkoj klupi poručio da je otvoren za saradnju. ,,Spremni smo da razgovaramo i s ostalima”, objasnio je Ivanić.
Sporazumnim okončanjem krivičnog postupka optuženi priznaje krivicu u zamjenu za blažu kaznu od one koju bi dobio, ukoliko se dokaže njegova krivica. Prema nezvaničnim informacijama, o nagodbi s tužilaštvom razmišljaju i Marko Vorotović (32) iz Nikšića, Miloš Pandrc (30) iz Kraljeva i Beograđanin Nikola Pavlović (30).
Ti Šarićevi „vezisti” su, prema optužnici, bili zaduženi da putem elektronske pošte, SMS-ova i telefonski prenose ,,gazdina” upustva članovima grupe kojima je zadatak bio da u Južnoj Americi nabave, skladište i utovare kokain na prekookeanske brodove. Informacije s terena u Južnoj Americi koje su dobijali prenosili su, prema optužnici, Željku Vujanoviću koji je obavještavao Šarića i Gorana Sokovića. Ukoliko budu prihvaćeni njihovi predlozi o priznanju krivice, pružili bi dosta informacija o Šarićevom „poslovanju”, ocjenuju mediji.
Beogradski mediji su pisali kako je svjedok saradnik Draško Vuković „matirao” Šarića i ostale optužene za šverc. Njegov iskaz, prema nezvaničnim informacijama, potvrdio je optužnicu specijalnog tužilaštva, ali je iznio i druge detalje o švercu kokaina koje su dovele do pokretanja novih istraga protiv narko bosa.
Vuković je i u decembru prošle godine na suđenju potvrdio da su u krijumčarenje kokaina bili uključeni Darko Šarić, kao glavni organizator, i njegovi saradnici Željko Vujanović i Goran Soković, koji su takođe optuženi. Kao najvažnijeg Šarićevog saradnika imenovao je Dragana Dudića Frica, koji je ubijen u centru Kotora 31. maja 2010. Crnogorska policija tada je saopštila da je Dudić ubijen zbog navodne osvete za ranije ubistvo Dejana Đukovića.
Dudić je u Grčkoj povezan sa pranjem novca. Istražni organi Grčke došli su do podatka da je oprao za Šarića oko 20 miliona eura preko četiri kompanije sa Maršalskih ostrva. Grčka policija došla je do tih informacija nakon hapšenja Dudićeve ćerke i sina sa još troje crnogorskih studenata osumnjičenih da su za Šarića iz Atine organizovali pranje novca.
Misterija traje
I dalje vlada misterija da li se Darko Šarić nalazi u Južnoafričkoj Republici. Južnoafrička policija nema dokaza da se Darko Šarić nalazi u JAR, kazao je potpukovnik južnoafričke policije Majk Barkhaizen prošle nedjelje za Centar za istraživačko novinarstvo (CINS), Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS) i novinarsku istraživačku mrežu OCCRP. Po njemu bilo bi nemoguće da policija sakrije tako krupnu stvar kao što je hapšenje Šarića.
Milorad Veljović, direktor srpske policije, kaže za CINS da je policija Srbije informaciju da je Šarić uhapšen u Južnoj Africi dobila iz medija. ,,Tu se pojavila informacija i mi smo zatražili potvrdu”, kaže Veljović.
Zvanični odgovor iz Južne Afrike do danas nije stigao. ,,Dva ili tri puta smo urgirali, ali do danas nismo dobili bilo kakav odgovor od njih, u smislu da je on dolje lociran ili nije”, kaže Veljović.
Glasine da je Šarić uhapšen u Južnoj Africi su se pojavile ubrzo nakon hapšenja Dobrosava Gavrića, osuđenog za ubistvo Željka Ražnatovića Arkana, sredinom decembra 2011. Gavrić je uhapšen u Kejptaunu.
Beogradski mediji pišu kako je srpska policija poslala potrebnu dokumentaciju za identifikaciju odbjeglog optuženika, ali do danas nikakvih informacija iz Južne Afrike nema. To je povod za razne vrste spekulacija, kao i sumnje vrha srpskog MUP-a u to da li je Šarić uopšte i bio lociran na teritoriji Južne Afrike i ako jeste, zbog čega je to objavljeno prije nego što je uhapšen.
Izvor beogradskog tabloida Kurir iz vrha srpske policije tvrdi kako su Šarića sigurnog hapšenja u Južnoj Africi spasili mafijaši iz te države.
,,Čim je portparol Polela 4. februara u javnost izašao sa informacijom da je Šarić lociran, pozvali smo kolege iz Južne Afrike. Oni su nam potvrdili da je Šarić u blizini Kejptauna i rekli su nam da je pod zaštitom lokalne mafije! Zamolili su nas da se ne miješamo dva-tri dana, dok se sa šefovima te mafije ne dogovore o Šarićevoj sudbini. Naime, ta mafija je toliko jaka da se južnoafrička policija, kako su nam objasnili, dogovara s njima kad treba nekog da uhapsi! Prihvatili smo sugestiju i odlučili da im damo vremena, jer je naš prioritet da Šarić bude iza rešetaka”, priča izvor Kurira iz vrha srpske policije.
Rukovodstvo srpske policije odlučilo je da pošalje svoje ljude u JAR. ,,Naši operativci bili su spremni da krenu, ali su nas kolege iz Južne Afrike zamolile da niko ne dolazi! Rekli su samo da im pošaljemo nalog za Šarićevo hapšenje, što je čudno jer je za Šarićem već raspisana Interpolova potjernica! Ipak, poslali smo i taj nalog”, objasnio je sagovornik Kurira.
Tada je, prema Kuriru, došlo do veleobrta!
,,Umjesto da Darko Šarić bude uhapšen, načelnik kriminalističke policije Majk Barkhajzen izjavio je da su novinari u stvari pogrešno interpretirali portparola Mekintoša Polelu i da Šarić uopšte nije u Južnoj Africi! Ne znamo šta se dogodilo, ali činjenica je da kolege koje su radile na ‘slučaju Šarić’ više ne odgovaraju na naše pozive”, zaključio je sagovornik Kurira.
U MUP Srbije smatraju kako je ,,potpuno neshvatljiv” postupak portparola Polele, koji je u javnost izašao sa informacijom da je Šarić lociran, fotografisan i da se njegovo hapšenje očekuje za desetak dana. ,,Ni kolege iz Južne Afrike s kojima smo kontaktirali nisu sigurne da li je portparol na platnom spisku mafijaša i da li je tom izjavom htio da upozori Šarića, ili je možda htio da natjera policiju da nešto preduzme”, kazao je izvor Kurira.
Krak u RS
Policija u RS podnijela je prošle nedjelje Specijalnom tužilaštvu u tom entitetu u Bosni i Hercegovini dopunu krivične prijave protiv trojice članova kriminalne grupe Darka Šarića zbog sumnje da su ,,oprali” 2,2 miliona eura.
Policija nije otkrila identitet osoba protiv kojih je podnijela dopunu krivične prijave, ali je saopšteno da se radi o državljanima BiH, Srbije i Crne Gore, pripadnicima Šarićeve grupe. Ta lica su u svojstvu vlasnika i direktora ,,of-šor” kompanije Lafino Trade LLC Delaware potpisali 2008. godine fiktivan ugovor o plaćanju naknade za konsultantske usluge koji je ta kompanija zaključila sa ,,of-šor” kompanijom DIGIVISION LLC.
,,Na osnovu ugovora izvršeno je više uplata na nerezidentni račun ‘of-šor’ kompanije, sve u namjeri da nelegalni novac, za koji su znali da potiče od krivičnog djela, ubace u finansijske tokove i integrišu ga u privredno poslovanje u sklopu djelatnosti organizovane kriminalne grupe Darka Šarića”, navedeno je u saopštenju.
Milan BOŠKOVIĆ