Kada je kontroverznom kosovskom biznismenu Ekremu Luki 2001. godine zaplijenjena velika količina cigareta u skladištu u okolini Peći, međunarodne policijske snage su imale saznanja da je roba ušla iz Crne Gore, preko graničnog prelaza Kula. Policija u Crnoj Gori nije, međutim, zvanično o tome obaviještena. ,,Bila je to najveća zapljena cigareta na jednom mjestu. U dva navrata preko trista tona. Cigarete su pronađene u magacinu fabrike Dukađin u selu Zaotići kod Peći. Kada bi to pretvorili u šlepere od po dvadeset tona, to bi značilo da je preko Kule samo u tom jednom poslu prošvercovano petnaest šlepera punih cigareta”, priča za Monitor dobro obaviješteni izvor iz crnogorske policije.
Cigarete iz Crne Gore na Kosovo nijesu išle samo u šleperima, već su švercovane i na druge maštovite načine, kao na primjer u cisternama za naftu.
,,Sjećate se onog slučaja, prije više godina, kada su u cisterni kod Mojkovca slučajno pronađene cigarete. To je iz tog posla koji je tekao prema Kosovu. U cisternama za gorivo je moguće švercovati i drugu vrstu akciznih roba, čak i kafu. Drogu i oružje, takođe”, kaže policijski izvor.
Međunarodna policija na Kosovu UNMIK je sumnjala da zaplijenjene cigarete pripadaju Ekremu Luki i njegovom partneru Naseru Keljmendiju koji su tada privedeni na saslušanje. Šta se dešavalo nije do kraja poznato, ali njih dvojica nijesu ostali dugo u policiji. Pušteni su navodno u nedostatku dokaza da su povezani sa ovim švercom. Preko trista tona cigareta je uništeno spaljivanjem.
Monitorov izvor iz crnogorske policije kaže da su Luka i Keljmendi mnogo ranije započeli zajedničke prljave poslove, a da je šverc cigara iz Crne Gore nastavljen i poslije ove velike zapljene. Pa, ipak, Ekrem Luka nije našao mjesto u šemi klana Nasera Keljmendija koju je naš policijski izvor napravio specijalno za Monitor. Razlog je bio jednostavan – Keljmendi i Luka su se kasnije razišli, pa Luka danas ima svoj sopstveni biznis i klan. Po nekim verzijama njih dvojica su se našli čak i u svađi i nezboru, ali je Ekrem Luka to demantovao, rekavši da Keljmendija samo nije dugo vidio.
Kako god bilo, neke veze su ostale zajedničke, odnosno neki kriminalci iz klana Nasera Keljmendija važe istovremeno i za odane ljude Ekrema Luke.
,,Tu se prije svega misli na klan Eljšani. U njihovim policijskim dosijeima piše da rade šverc droge, nafte, cigareta i oružja”, kaže naš izvor.
Drugi Keljmendijev i Lukin zajednički prijatelj bio je i Florim Maljoku, koji je trenutno u zatvoru u Skoplju. Maljoku je bio Naserov glavni čovjek za šverc prema Makedonoji. U isto vrijeme, on je imao i zajedničku firmu sa Ekremeovim bratom, Agimom Lukom, koja se zvala Albatroniks.
,,Ta firma je služila za pranje para od šverca duvana. Prije nekoliko godina je ugašena”, kaže policijski izvor.
Florim Maljoku je, kako je Monitor ranije pisao, bio kontraobavještajac i sve do pred rat na Kosovu radio je kao pripadnik srpske policije. Maljoku je za vrijeme dok je bio u policijskoj službi, učestvovao u švercu cigareta iz Crne Gore i zapravo bio glavna veza za Makedoniju. Često je boravio u Crnoj Gori i imao automobil registrovan na naše tablice.
Sa treće strane, Maljoku je bio u bliskoj vezi sa klanom braće Osmani za koje se kasnije ispostavilo da su Keljmendijevi ljudi od povjerenja, i da kontrolišu podzemlje u Hrvatskoj, Crnoj Gori i na čitavom Balkanu.
Krugovi zajedničkih prijatelja time nijesu zatvoreni. I Luka i Keljmendi bili su vrlo bliski sa Safetom Kalićem i Ljubišom Buhom Čumetom. To prijateljstvo očigledno odavno datira, jer se Čume može vidjeti na snimku još sa Kalićeve svadbe, u krugu poznatih kriminalaca, političara i službenika crnogorske ANB. ,,Pogledajte tu hobotnicu kako je ‘zagrlila’ svojim pipcima mnoge poznate osobe iz regionalnog podzemlja, biznisa i politike”, kaže izvor iz policije.
Isti izvor tvrdi da Luka ima i sopstvenu fabriku duvana Eurogold u kojoj se, prema policijskim saznanjima proizvodi falsifikovani Monte Karlo. Zatim holding kompaniju Dukađin, prevoznička preduzeća Kosovo šped i Delta transport. Ima i osiguravajuće kompanije Dukađin AD i Dukađin A1 u Albaniji.
Posjeduje i lanac benzinskih pumpi. Upravo kao vlasnik EMK petrola, prema našem policijskom izvoru, Luka je cisterne ove firme koristio za šverc oružja koje je iz Bosne na Kosovo stizalo preko Crne Gore. Njegove cisterne krstarile su crnogorskim drumovima švercujući naftu i pod firmom Dukađin petrol.
Blic je odavno pisao kako je Ekrem Luka do današnjeg statusa jednog od najbogatijih Albanaca došao upravo zahvaljujući profitu ostvarenom u švercu cigareta, ilegalnom prometu nafte i naftnih derivata, automobila, kao i švercom droge i oružja. Krijumčarenje narkotika Luka je ostvario prekao narko mreža u Turskoj, Bugarskoj, Grčkoj, Makedoniji, Srbiji, Crnoj Gori, Albaniji, Njemačkoj i Italiji.
Ovaj list piše da je Luka poslove razvio u drugoj polovini devedestih godina. Danas, pored fabrike cigareta i kompanija za promet nafte i naftnih derivate, i svega pomenutog, posjeduje i pećku pivaru, radio i televizijsku stanicu, više ugostiteljskih objekata.
Lukina bivša firma za mobilnu telefoniju Mobikos bila je centar afere u srpskoj javnosti u decembru 2003. godine, kada je potpisala ugovor o poslovno-tehničkoj saradnji sa Mobtelom Bogoljuba Karića.
,,Ugovorom je Mobtel ustupio Lukinoj firmi pravo eksploatacije GSM mreže na teritoriji Kosova, pri čemu je bilo predviđeno da Mobikos plaća Mobtelu 30 odsto neto vrijednosti računa svakog korisnika u postpejd sistemu, odnosno 30 odsto vrijednosti svakog prodatog osnovnog Mobiklik paketa i 30 odsto vrijednosti svakog prodatog vaučera za pripejd sistem. Afera je izbila zbog opasnosti da je Lukinoj firmi ovim ugovorom omogućeno prisluškivanje svih telefonskih brojeva 063 mreže”, pisao je Blic.
U međuvremenu je teritorija Kosova prekrivena mobilnom mrežom koju drže francuski Alkatel i PTT Kosova, a saradnja Karićevog Mobtela i Lukinog Mobikosa je prekinuta. Luka je kasnije svoju firmu za mobilnu telefoniju prodao Eriksonu mada je država protežirala Nokiu, što je navodno bio razlog za pokušaj atentata na njega.
Ali, to što Ekrem Luka radi na Kosovu, iz crnogorske vizure, u krajnjem, nije toliko ni bitno, ako nema veze sa ovdašnjim kriminalnim grupama. Upravo zbog toga je zanimljiviji podatak da su njegovi šleperi preko Kule iz Crne Gore prevozili cigare i 2009. godine, o čemu postoji i fotodokumentacija.
Bogatstvo Ekrema Luke se procjenjuje na pola milijarde eura. U sticanju toga bogatstva važno mjesto ima, dakle, i Crna Gora, odnosno ovdašnje kriminalne grupe i kriminalni poslovi koji su tekli preko naše države. Prema Monitorovom izvoru iz policije Lukin glavni crnogorski poslovni partner je jedan politički uticajan biznismen.
,,Vjerovatno da su od početka bili zajedno u švercu cigareta i druge robe. Luka sa njim nije prekidao veze, i u skorije vrijeme su se čak i dva puta mjesečno sastajali u Grčkoj i na Kipru”, kaže policijski izvor.
Takođe se vjeruje da je značajan dio prljavog Lukinog novca ušao u Crnu Goru preko pojedinih privatizacija, za šta za sada nema dovoljno dokaza.
Tufik SOFTIĆ