Nikša Anđelić, operativac hercegnovske policije i jedan od učesnika protesta koje u Podgorici organizuje Fejsbuk grupa, prošlog mjeseca pozvan je na informativni razgovor kod načelnika Centra bezbjednosti Herceg Novi. ,,Prozvao sam građevinsku mafiju na čelu sa Slavkom Popadićem, načelnikom u Herceg Novom koji ima nekretnine vrijedne milione i stambene zgrade sagrađene bez dozvole, zatim Sinišu Jaćimovića, Duška Bakrača, Vojislava Dragovića, Veselina Malovića, Novicu Pejovića i ostalu građevinsku mafiju”, kaže Anđelić za Monitor.
Sve je to napisao i na Fejsbuk stranici. Na razgovor je, kaže, bio pozvan zato da ne bi o kriminalu javno pričao, iako ga, tvrdi, u tome podržavaju njegove kolege.
Kao službenik MUP-a godinama, se kaže, bori protiv mafije. ,,Upoznao sam o tome državne institucije, ali niko nije reagovao. Zato sam odlučio da o bespravnoj gradnji, kojom se bavi nekoliko hercegnovskih policijskih funkcionera, detaljnije upoznam javnost”, kaže Anđelić u razgovoru za Monitor.
Bespravna gradnja i dalje cvjeta u Crnoj Gori iako je zakon tretira kao krivično djelo. Prema nezvaničnim podacima, u našoj državi divlje je podignuto oko 70.000 raznih objekata. Anđelićeva izjava pokazuje da se nezakonitom gradnjom bave i oni koji su plaćeni da se bore protiv kriminala – policajci.
Zamjenik načelnika Centra bezbjednosti Slavko Popadić, zajedno sa Zoranom Stanovićem, komandirom policije na Aerodromu Tivat, podigao je, u mjestu Bajkovina u Igalu, stambenu zgradu bez građevinske dozvole, objašnjava Anđelić.
MANS je zbog toga prošle godine Ministarstvu za uređenje prostora podnio prijavu, a potom i sudsku tužbu. Upravni sud naložio je Ministarstvu ,,da odmah” odluči po MANS-ovoj žalbi, reagovala je inspekcija, ali bespravno podignuti objekat ostao je – u životu.
„Ministarstvo i Opština zaštitili su funkcionere MUP-a, koji su u međuvremenu uknjižili stanove i prodali ih katastru Herceg Novog, u kojem je načelnica supruga funkcionera ANB Dejana Mrdaka”, kaže Anđelić.
Mrdak je nedavno tužio Slobodana Pejovića, svjedoka ratnog zločina deportacija bosanskih izbjeglica, kojeg režim ne birajući sredstva nastoji da ućutka i diskredituje. Pejović je na suđenju rekao da je za vrijeme Mrdakova dva mandata načelnika Centra državne bezbjednosti u Boki Kotorskoj ,,doživio najveće napade, od uništavanja imovine do prijetnji i pokušaja likvidacije”.
Nezakonito je, tvrdi Anđelić, stambenu zgradu sagradio i Siniša Jaćimović, komandir Granične ekspoziture Herceg Novi.
Prema Anđelićevim riječima, brat načelnika Centra bezbjednosti Herceg Novi Slavka Popadića Darko Popadić iz Mojkovca takođe je bespravno podigao stambenu zgradu. I to poslije donošenja zakona koji tretira nelegalnu gradnju kao krivično djelo. On je svoj objekat i stanove uknjižio u katastar, gdje je, kako rekosmo, načelnica supruga Dejana Mrdaka.
Tokom ove godine, tvrdi Anđelić, hercegnovski katastar uknjižio je 18 bespravno sagrađenih stanova. On navodi da su u ove nezakonite poslove umiješani i još neki hercegnovski policijski funkcioneri.
Vlasnik jednog od divlje sagrađenih objekata u Herceg Novom je i Duško Bakrač. Riječ je o apartmanima Mina, koji se nalaze na atraktivnoj lokaciji u Igalu – ispod Titove vile.
,,Bakrač je bespovratnim kreditom od sto hiljada eura podigao stambeni objekat. Na volšeban način dokopao se placa, koji je bio vlasništvo jednog tuzlanskog odmarališta. Znači, sagradio je zgradu na zemljištu koje treba da se nađe u diobnom bilansku između Crne Gore i BiH”, kaže Anđelić.
Bakrač je optužen za ratni zločin deportacija bosanskih izbjeglica, a u to vrijeme bio je operativac Državne bezbjednosti u Herceg Novom. Od podizanja optužnice je u bjekstvu. Podgorička kancelarija Interpola, po nalogu Višeg suda, raspisala je za Bakračem međunarodnu potjernicu, a mediji su objavili da on ima državljanstvo Srbije.
Prema Anđelićevim riječima , nekadašnji načelnik hercegnovskog Centra bezbjednosti Veselin Malović svoj stambeni problem riješio je nadogradnjom na objektu starog doma zdravlja, a stan je prodao strancima dok je bio u vojno-obavještajnoj službi u Beogradu za 125 000 eura.
Novica Pejović, komandir policije u Risnu dok je trajao šverc cigareta i koji je izbačen iz hercegnovske policije, podigao je u mjestu Bajkovina dvije stambene zgrade bez predviđene dozvole, nabraja Anđelić.
,,U MUP-u Herceg Novi djeluje građevinska mafija u sprezi sa Katastrom i Odeljenjem za urbanizam Opštine Herceg Novi. Obični policajci za 30 godina nisu dobili stan od službe i većina su podstanari, dok načelnici i pojedini komandiri posjeduju zgrade od 50 stanova za prodaju”, objašnjava Anđelić.
Nedavno je novi ministar održivog razvoja i turizma Predrag Sekulić razgovarao sa predstavnicima Svjetske Banke – Jan Peter Oltersom, šefom kancelarije Svjetske banke u Podgorici, i Viktorijom Stenli, vođom Projekta zemljišne administracije i upravljanja (LAMP) ispred Svjetske banke. Tokom sastanka posebno je razmatrano pitanje bespravne gradnje u Crnoj Gori.
Početkom 2007. godine sada bivši ministar za ekonomski razvoj Branimir Gvozdenović pompezno je otpočeo kampanju ,,stop divljoj gradnji” istakavši da će do kraja juna te godine na Crnogorskom primorju biti zaustavljena kompletna bespravna gradnja!
Gvozdenovićeva kampanja nije zaustavila opšti urbanistički haos na Crnogorskom primorju. Naprotiv, u međuvremenu je bez građevinske dozvole niklo na stotine vila i hotela na Velikoj plaži, Utjehi, u Budvi, Bečićima i Herceg Novom. Među njima i kompleks vila i hotela na površini od šest hektara na rtu Zavala.
To je bio jedan od razloga da Evropski parlament apeluje na Vladu Crne Gore ,,da što je moguće prije primjeni nacionalni zakon o zaštiti krajolika – osobito obalnog područja.”
,,Gospodine Gvozdenoviću, ukoliko Vaše mjere i akcije u budućnosti budu imale efekta kao i do sada, sinonim za Crnogorsko primorje neće biti ‘divlja ljepota’ već ‘divlja gradnja i urbanistički haos'”, poručio je prije tri godine Pokret za promjene ministru Gvozdenoviću.
Poruka je i danas aktuelna.
Veseljko KOPRIVICA