Demokratska partija socijalista u Andrijevici je iz rovova u kojima je bila od prošlogodišnjih majskih lokalnih izbora, i konačno u manevru preuzela vlast u ovoj malenoj varošici. Odbornik Pokreta za promjene Uroš Gašo Čukić prelijetanjem iz svoga u jato DPS-a, postao je medijska zvijezda. Sada se uz vijesti vezane za njegovo ime bilježi najviše komentara na internetu. „Pošto je ovaj gospodin, kolika je ono bila cifra i može li kompenzacija?”, zapitao je neko od posjetilaca na portalu dnevnika Vijesti.
Predsjednik PZP Nebojša Medojević javno je saopštio da je Čukiću iz DPS-a nuđeno trideset hiljada eura i stan u Podgorici. To je, navodno, Uroš Čukić pričao pred nekim, na koga se Medojević pozvao za svjedoka, podnoseći državnom tužilaštvu krivičnu prijavu, zbog krivičnog djela politička korupcija, protiv Čukića, zatim kancelarijskog mu kolege iz andrijevičkog katastra i šefa odborničkog kluba DPS-a Slavka Stijovića, i N.N. osobe iz DPS-a koja je, navodno, trebalo da odobri taj transfer.
Medojević je nakon podnošenja prijave zatražio akciju Agencije za nacionalnu bezbjednost.
„Političkom korupcijom, kakva je ova koja se trenutno dešava u Andrijevici, ugrožava se ustavni temelj države Crne Gore kao izborne, parlamentarne demokratije. ANB je po zakonu odgovoran da u takvim slučajevima preventivno djeluje i to upravo tražim od vas – da preko vaše saradničke mreže dođete do neophodnih podataka i da pomognete policiji i državnom tužilaštvu da se vinovnici ove sramotne priče izvedu pred sud i primjereno kazne”, rekao je Medojević direktoru ANB-a Vladanu Jokoviću.
U ovdašnjoj javnosti se spekuliše da se zna i ko je svjedok, da je ozbiljan čovjek iz Berana, i da se sam javio. Njegov identitet PZP navodno čuva do izlaska na sud. Prema saznanju Monitora Medojević je u razgovoru sa šefom evropske misije u Crnoj Gori Leopoldom Maurerom zaprijetio da njegova partija neće učestvovati u izradi i izglasavanju izbornog zakonodavstva, dok se slučaj Čukić ne istraži.
Nakon što je čuo za Čukićev transfer, Medojević je preko Fejsbuka, uputio na njegovu adresu niz neprimjerenih poruka.
Predsjednik Opštinskog odbora DPS-a u Andrijevici Srđan Mašović izjavio je da je Čukić bio „izuzetno skroman i realan u svojim zahtjevima”.
„Kada dođe do formiranja izvršne vlasti Čukić želi da participira, vjerovatno volonterski, i da doprinese budućem razvoju Andrijevice”, rekao je Mašović poslije zvanično obavljenih razgovora sa bivšim odbornikom PZP-a.
Urošu Čukiću je očigledno dojadilo svakodnevno sivilo kancelarije katastra, u zgradi Opštine, samo sa bočne strane, i da je poželio da napreduje i ulazi na glavna vrata. On je rekao da je zapostavljen i od koalicije „Bolja Crna Gora” u Andrijevici i od centrale PZP-a, sa kojom je još od izbora prestala komunikacija.
Čukić je u Andrijevicu prešao iz Berana, gdje je bio načelnik katastra sve do podnošenja nekih krivičnih prijava zbog zloupotreba službenog položaja i sudskih parnica o kojima se u javnosti ne zna dokle su stigle i imaju li epilog.
Predsjednik opštinskog odbora Socijalističke narodne partije Goran Stojanović nije bio iznenađen transferom koji je obavljen u lokalnom parlamentu.
„Od majskih izbora prošle godine, DPS juriša od jednog do drugog odbornika. Kada su osvojili 15 mandata, računajući da će uz jedno mjesto SDP-a preuzeti odmah vlast, tadašnji premijer Milo Đukanović je izjavio da mu je pobjeda u Andrijevici poslastica. Znao je da smo jedina nezadužena opština, bez viška radnika i zato smo sladak zalogaj. Mogli smo mi tada zaposliti u lokalnoj upravi sto ljudi i glatko dobiti izbore, ali to nijesmo učinili”, rekao je Stojanović.
On kaže da je očekivao od Čukića da o svom eventualnom nezadovoljstvu obavijesti koalicione partnere i da se na toj relaciji rješavaju stvari.
„Mali je ovo grad. Zna se sve, i od kada se pregovara, i odakle duva, ali o tom potom”, kazao je Stojanović.
Na majskim izborima u Andrijevici, bilo je tijesno. DPS i koalicija „Bolja Crna Gora” po petnaest mandata. Šesnaesti mandat u rukama odbornika SDP-a Veselina Radenovića. DPS počinje da slavi. Radenović poručuje rano je za slavlje, i priklanja se koaliciji na čelu sa SNP-om. Zauzvrat dobija mjesto predsjednika parlamenta, volonterski. SDP ga isključuje iz stranke, ali on zadržavajući mandat, obezbjeđuje opstanak dotadašnjoj lokalnoj vlasti.
„Ne možemo se ja i Uroš Čukić upoređivati. Ja sam samostalno nastupao i osvojio odborničko mjesto, a on je bio u koaliciji. Kada je on na parlamentarnim izborima 2009. godine išao samostalno osvojio je, čini mi se, nekoliko desetina glasova. Još je tada PZP bio jači nego danas”, rekao je Radenović za Monitor. Njega čudi da je „Gašo prišao toj družini poslije svega što je o njima pričao, i pogrdnih pjesama koje je o DPS-u ispjevao, a koje su i danas predmet kafanskih šenlučenja u Andrijevici”.
DPS se za Andrijevicu borila grčevito i uložila mnogo. Koliko, navodno, precizno znaju neki privatnici iz ovog malog mjesta koji su izdaleka finasirali kampanju, a za uzvrat dobijali od države velike poslove i privilegije. Da je DPS-u poraz teško pao i da se nijesu predavali predsjedniku Opštine Veselinu Bakiću bilo je jasno još prošlog ljeta kada se u razgovoru za Monitor požalio da Direkcija za javne radove, zaobilazeći lokalnu upravu, preko Opštinskog odbora Demokratske partije socijalista asfaltira seoske puteve i prilaze kućama glasača i članova svoje partije. On je poslije uzaludnih poziva državnim organima da ispitaju te nelegalne poslove, podnio i prijavu državnoj Upravi za antikorupcijsku inicijativu.
„Postoji osnovana sumnja da u radu Direkcije javnih radova Crne Gore, prilikom finansiranja modernizacije puteva u opštini Andrijevica u toku 2009. i 2010. godine, postoje koruptivne radnje. Kako su ovi radovi izvođeni bez obavještenja organa lokalne uprave, bez tendera, i s obzirom da je putne pravce određivalo lokalno rukovodstvo Demokratske partije socijalista, postoji sumnja da ovdje ima elemenata političke korupcije i da Direkcija ispunjava predizborna obećanja lokalnog rukovodstva Demokratske partije socijalista, i tako nezakonito državne pare troši za finansiranje političkih partija”, pisao je Bakić. Odgovora nije bilo.
Čemu sada toliko iznenađenja? Gledano iz Podgorice, Andrijevica je politički nebitna. Treba, međutim, znati da je to možda jedina opština u Crnoj Gori koju DPS nije urnisao. Lokalna administracija godinama broji nepunih trideset radnika. Osim obveznica emitovanih kod Fonda za razvoj, Opština nema ni centa drugih zaduženja. Domaćinski su poslovali.. Zato sada neko sa interneta poručuje: „Ako si Gašo! Red je i Andrijevčani da napune Opštinu. Biće izmišljenih radnih mjesta na pretek, da se zaposli omladina i nastavi da sjedi po kafićima. Ka u Berane i Budvu. Nijesmo ni mi gori od njih”.
Andrijevica danas je stvari samo ogoljena višegodišnja crnogorska politika. Aktivista DPS-a iz ovog grada priča kako ih je svojevremeno Marović hrabrio da istraju, ali da nema pravog efekta dok se ne osvoji zgrada Opštine. „Onda dođe premijer i za njim pet ministara”. Evo, čim je premijer Lukšić obišao Andrijevicu, Gašo je preletio. Ministri će sad da nagrnu i da naprave čudo od palanke.
Tufik SOFTIĆ