Crna Gora je u anketi agencije Galup dobila zavidnu 61. poziciju na listi 155 zemalja u kojima su istraživani blagostanje i sreća. Našla se među najsrećnijim zemljama na Balkanu. Mora da su Galupovim istraživačima uzorak bili aktivisti DPS-a, uvijek budna socijaldemokratska omladina, biznismeni sa dvora i revnosni novinari sa servisa.
Zar srećnim zemljama kao ovoj našoj Evropska komisija masakrira Strategiju za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala? Taj je dokument Vlade Crne Gore, prema komentarima EK, težak za praćenje, nema glavnih ciljeva, mehanizama i rokova. Dio o organizovanom kriminalu trebalo bi potpuno preraditi kako bi se prikazala mapa kriminalističke scene u Crnoj Gori. Evropska komisija traži od naše srećne zemlje i da precizira definiciju korupcije, posebno političke, one na visokom nivou.
Može li Crna Gora biti srećna zemlja ako u njoj, ni nakon skoro vijek od protjerivanja Petrovića, nije riješen status dinastije Njegoš, uprkos obećanjima premijera i predsjednika i činjenici da su Petrovići postavili temelje modernoj crnogorskoj državi.
Da li u srećnim zemljama vlast samovoljno preuzima tuđa autorska djela i poklanja ih bez pitanja autora, kao što je ministar Branislav Mićunović Marini Abramović predao Bijenale, bez konsultacija sa utemjeljivačem Nikolom Petrovićem Njegošem. Zar u normalnoj zemlji taj skandal ne bi doveo do, kako to neko reče – „najvećeg kulturnog događaja – ostavke ministra kulture”!
Da li su srećne zemlje kao naša dale na doboš sve što je vrijedno i da li u njima vlast, kao ova naša, pokušava da savlada krizu novim biznisom po sistemu APP (ako prođe, prođe) – pa prodaje Potemkinova sela. I iščuđava se što je Evropa opominje da nas ovakve neće.
Doprinosi li sreći naših građana, onima koje je Galup anketirao, Prva banka Aca Đukanovića. I činjenica da toj banci ne može faliti para, uprkos kreditima bez pokrića. Kad god presahnu euri pritekne Ministarstvo finansija, mlađani Lukšić, mogući prestolonasljednik, pretoči iz trezora i braci prebaci naše novce.
Da li u srećnoj zemlji svakodnevno štrajkuju radnici, često i glađu. Zar je srećna zemlja u kojoj nije rasvijetljeno tridesetak ubistava izvršenih u protekle dvije decenije. U kojoj, dok cvjetaju razne vrste kriminala, vrhovna državna tužiteljica u parlamentu veliča moral kriminalaca, a predsjednik opštine narkodilera svjetskog kalibra hvali kao dobrog momka?
Rastjeruju li s posla i u drugim srećnim zemljama slijepe službenice, kao što to rade u Skupštini opštine Podgorica, u koju Marijana Mugoša i nakon izvršne sudske odluke ne može da uđe sa psom vodičem na svoje radno mjesto.
Stanuje li sreća u zemlji u kojoj vladajuća partija namjerava da za petinu smanji kaznu osuđenicima za mafijaško udruživanje, u kojoj vlast kontroliše većinu medija i pokušava da ućutka slobodne novinare astronomskim novčanim kaznama, fabrikovanjem ljekarskih izvještaja i optužbama da su žrtve nasilnici, kao što to radi Ranka Čarapić u slučaju urednika Vijesti Mihaila Jovovića.
Zar u srećnoj zemlji njen premijer uličarskim jezikom vrijeđa neistomišljenike? Zar zemlja u kojoj politička vlast ignoriše sudske odluke i grubo krši elementarna prava građana nije na stranputici? A elita na vlasti zloupotrebljava službeni položaj i javni interes, pa društvena bogatstva prenosi na članove svojih porodica isto kao što službena vozila koristi za privatne potrebe – od svadbi do odlazaka na imanja.
Robert Nozik, jedan od svjetskih autoriteta filozofije države, kaže da država postoji radi naroda i da je stvaraju ljudi da bi im garantovala sigurnost, bezbjednost i srećan život. Crnogorska vlast još nije stigla do te lekcije. Ona je Crnu Goru davno pretvorila u državu u kojoj većini građana niko ne garantuje ni elementarna prava, a kamoli život dostojan čovjeka. I tako će biti sve do njene deđukanizacije.
Veseljko KOPRIVICA