Povežite se sa nama

DRUŠTVO

Selektivna krivica

Objavljeno prije

na

Pripadnici graditeljskog lobija, koji je zarobio prirodne resurse Crnogorskog primorja, počeće uskoro međusobne prozivke za razne nezakonite radnje iz proteklog investicionog talasa, počev od bespravne gradnje pa do bespoštedne devastacije prostora u novoj prostornoplanskoj dokumentaciji. Na takav zaključak upućuju stavovi, koje je u svom posljednjem razgovoru za Vijesti iznio potpredsjednik Vlade i Demokratske partije socijalista Svetozar Marović.

SIMBOLI BAHATOSTI: U odgovoru na pitanje dokle je stigao rasplet afere Zavala, koja dvije godine čeka u fioci tužilaštva i u kojoj je po krivičnoj prijavi NVO MANS optužen da je njegova firma Moninvest zajedno s ruskim Miraksom započela bespravnu gradnju vila, Marović odgovara da nije ništa uradio suprotno zakonima Crne Gore i bez ustezanja poručuje:

„Sve neka ispitaju. I to da li je u tom periodu možda još neko gradio bez dozvole i da li je taj, takođe, bio u poslovnoj, prijateljskoj ili nekoj drugoj vezi s nekim uticajnim ličnostima.

Da li ima još rođaka, prijatelja, kumova, koji su zaposleni, rade u preduzećima, državnim organima, bave se privatnim poslovima. I jesu li to mreže i je li to opasnost za Crnu Goru i njene zakone? Ili je to važno samo provjeriti mene i moje prijatelje u Budvi.”

Iako su mnoge investicije u tom periodu uglavnom izvođene „na divlje”, gospodin Marović vjerovatno misli na onu najveću. Na divlju gradnju hotela Avala, na kojem je u centru Budve, naočigled svima, započela rekonstrukcija i dogradnja u vrijeme kada i gradnja 40 vila na rtu Zavala.

Avalu gradi firma Bepler i Džejkobson, britanskog porijekla, nepoznatih vlasnika, iza koje, nezvanično, stoji advokat Ana Kolarević, sestra premijera Mila Đukanovića.

Budvanski zaliv sa jedne strane zaokružuje poznati rt Zavala a sa druge Stari grad iznad kojeg se zlokobno uzdiže novi, crni hotel Avala.

Ekskluzivne lokacije turističke prijestonice, Avala i Zavala, postale su simboli bespravne gradnje s akterima iz redova crnogorske političke elite i članova dvije najmoćnije porodice u Crnoj Gori.

Na gradilištima Avale i Zavale promovisana je politička i finansijska moć investitora, bahato ignorisanje važećih zakonskih propisa u obasti gradnje, bespoštedno uništavanje prirodnih vrijednosti i graditeljskog nasljeđa, svojinskih i autorskih prava.

Međutim, Avala i Zavala, jedna naspram druge, povezane morem, zvučnim imenima, istovjetnim načinom gradnje i kršenjem propisa, pred crnogorskim pravosuđem imaju sasvim različit tretman.

Koji po pravilu zavisi od „prijateljskih i kumovskih” veza investitora, na koje ukazuje Marović.

Bespravna gradnja vila na Zavali zavrijedila je pažnju državne tužiteljice Ranke Čarapić, zahvaljujući krivičnoj prijavi MANS-a.

Podsjetimo, koordinator Dejan Milovac podnio je krivičnu prijavu protiv Svetozara Marovića i njegovog brata Dragana Marovića, sekretara za finansije Opštine Budva, zbog zloupotrebe službenog položaja, te direktora firme Miraks Balkan, ruskog državljanina Vječeslava Lejbmana, zbog skidanja i povrede službenog pečata, kojim je gradilište po nalogu republičke građevinske inspekcije bilo zapečaćeno.

BEZ EFEKTA: Predmet Zavala proslijeđen je Odjeljenju za suzbijanje organizovanog kriminala i specijalnoj tužiteljici Stojanki Radović, po čijem je nalogu saslušan izvjestan broj svjedoka, među kojima Svetozar Marović i predsjednik Opštine Budva Rajko Kuljača.

Identičan postupak odvijao se i na gradilištu hotela Avala, čija burna nezakonita dogradnja počinje 2004. godine.

Zabranu gradnje u dva navrata naložio je Osnovni sud u Kotoru, izricanjem privremenih mjera obustave radova, koje potom taj isti sudski organ, saučesnički, ne sprovodi u djelo.

Republička građevinska inspekcija u maju 2006. zabranila je izvođenje radova na Avali i pečaćenjem zatvorila gradilište. Ministar uređenja prostora tada je bio Boro Vučinić.

Vlasnici Avale, međutim, uklanjaju državni pečat i nastavljaju građevinske radove.

U januaru 2007. Republička građevinska inspekcija donosi rješenje po kojem se investitoru nalaže rušenje bespravno podignutih spratova i podnosi krivičnu prijavu protiv izvođača radova, firme Bepler i Džejkobson.

I kao u slučaju Zavala, koordinator MANS-a Igor Damjanović podnosi krivičnu prijavu protiv Beplera zbog povrede službenog pečata!

Dvije krivične prijave protiv investitora, svi sudski nalozi i rješenja o rušenju, ostali su bez ikakvog efekta u slučaju Avala!

U fotelji vrhovnog državnog tužioca sjedjela je tada Vesna Medenica, prijateljica i kuma uticajne Ane Kolarević, advokatice i bivše sutkinje Višeg suda u Podgorici.

To su relacije i interesne kopče o kojima danas govori Marović.

Ranka Čarapić Marovićima nije ni školska drugarica ni kuma. Marović, kako izgleda, nema većeg uticaja na podgoričke pravosudne institucije. Njegova moć u tom pogledu jača je u lokalu, u Osnovnom sudu i tužilaštvu u Kotoru.

Da li će vrhovna državna tužiteljica Ranka Čarapić uvažiti zahtjev potpredsjednika Vlade Svetozara Marovića da se procesuiraju i drugi bespravni graditelji, u prvom redu Bepler i Džejkobson, čiji je krivični dosije tokom gradnje hotela Avala dostigao zavidnu debljinu? „Niko ne može biti iznad zakona, zakon mora da bude jednak za sve”, poručuje Marović.

Moćni vlasnici Beplera divlje su izgradili i novo naselje u Blizikućama iznad Svetog Stefana, poznato kao Rusko selo. Više je kuća izgrađeno u Ruskom selu nego na Zavali, ali Bepler ni za ovu uzurpaciju prostora nikome ne polaže račune!

Bez ikakve krivične odgovornosti prošao je investitor bespravno podignutog hotela Astorija u Starom gradu, inače blizak premijeru Đukanoviću.

NOVA KAMPANJA: Od svih moćnika, političara i tajkuna, koji su bespravnom gradnjom devastirali budvansku rivijeru, pod istragom specijalne tužiteljice našao se samo Svetozar Marović!

I tokom aktuelne kampanje o zaustavljanju bespravne gradnje, koju vodi ministar Branimir Gvozdenović s timovima po primorskim opštinama, neki su graditelji jednakiji pred zakonom od onih drugih. Dok po Ulcinju i okolini Bara ruše, u centru Budve izdaju dodatne dozvole za bespravno podignute spratove.

Od prije tri dana počeo je da funkcioniše novi tim za suzbijanje divlje gradnje na teritoriji opština Budva, Tivat i Kotor. Posljednji u nizu timova i pravih ratnih štabova na republičkom i lokalnom nivou, koje je do sada formirao ministar Gvozdenović, za borbu protiv divljih graditelja. Još se pamte njegova uvjeravanja i prijetnje kako niko neće biti pošteđen od odgovornosti. Međutim, što ministar više prijeti, graditelji više grade.

Tokom njegove kampanje izgrađene su i vile na Zavali i hoteli Avala i Astorija i divlja naselja u Perazića dolu…

Na čelu tima za tri primorska grada nalazi se osnovni državni tužilac u Kotoru Boris Savić, koji poručuje da je „vrijeme da se konačno postavi crta i da svako ko stavi jednu ciglu mimo dozvole, zna šta ga čeka”.

Ali ko postavi malo više cigli – biće pošteđen! Kao u slučaju porodične zgrade u centru Budve, koja je primjer uspješnog funkcionisanja kumovskih i drugih veza na relaciji investitor – Sekretarijat za urbanizam – Ministarstvo za uređenje prostora – državno tužilaštvo!?

Odgovornost za bespravnu gradnju i izdavanje dokumentacije, koja nije u skladu ni sa novim DUP-om, izbjegli su kako investitor tako i opštinske službe za svjesno kršenje propisa.

Građani to znaju, pa su sva obećanja kako osnovnog državnog tužioca tako i ostalih članova tima, još jedan dokaz da je pravda spora i – selektivna.

Branka PLAMENAC

Komentari

DRUŠTVO

SKUPŠTINA CRNE GORE: Godina počinje blokadom  

Objavljeno prije

na

Objavio:

Godina koju trebaju da obilježe krupne reforme zbog boljitka građana, ali i EU obaveza, počinje sa posvađanim političkim elitama. Do ulaska u EU, Crna Gora mora da zatvori još 27 poglavlja. Za taj posao ova godina je ključna. A parlament blokiran

 

 

Zbog spora vlasti i opozicije oko Ustavnog suda u Novu godinu smo ušli sa blokiranom Skupštinom i nesuvajanjem budžeta.

Zbog neusvajanja budžeta, Crna Gora će ponovo ići na privremeno finansiranje. Potrošačke jedinice će mjesečno dobijati 1/12 stvarnih izdataka u prethodnoj godini sve dok se ne usvoji Zakon o budžetu.
Za vrijeme Vlade premijera Zdravka Krivokapića na snazi je bilo privremeno finansiranje pola godine, pa su isplate plata i penzija tekle nesmetano.

Za razliku od tog vremena, aktuelna Vlada je planirala niz povećanja i reformi koje nijesu izvodljive bez usvajanja budžeta – od stavki u kapitalnom budžetu, vraćanja nagomilanih dugova, do povećanja penzija za srazmjerne penzionere i plata za pripadnike Vojske.

Iz vlasti zato okrivljuju opoziciju da nema opravdanja za blokadu procesa koji utiču na povećanje penzija, plata, naknada za novorođenčad, staračkih naknada, dječijih dodataka, naknada majkama, besplatnih udžbenika, podršku radnicima i sve ono što su građani s pravom očekivali od ovog budžeta… Uz to optužuju opoziciju i za ugrožavanje likvidnosti države i usporavanje evropskog puta.

,,Ustavni puč i narušavanje pravnog poretka, enormno zaduženje koje će u tri godine preći tri milijarde eura, ili oko pet hiljada eura po svakom građaninu, uključujući i djecu… Povratak kriminalnih obračuna i surovih likvidacija na ulicama, skandali u prosvjeti, slabljenje borbene gotovosti Vojske Crne Gore, narušavanje dobrosusjedskih odnosa, najavljena blokada evropskog puta i mnoge druge negativnosti i skandali koji prate ovu vladu i parlamentarnu većinu, zaslužuju snažan odgovor opozicije. Mi nećemo skrštenih ruku posmatrati kako nam jedna skupina političkih diletanata i poslušnika centara moći drugih država uništava Crnu Goru i njene institucije”, objasnio je razloge blokade Skupštine za Dan poslanik URA Filip Adžić.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

GOVOR MRŽNJE I MI: Nekažnjiv, pa raste

Objavljeno prije

na

Objavio:

Govor mržnje je sve prisutniji u javnom prostoru Crne Gore, a posebno je pojačan nakon posljednje tragedije na Cetinju . Praksa govori da oni koji siju mržnju najčešće bivaju kažnjeni prekršajno, ukoliko se uopšte kazne

 

Velike tragedije često bivaju povod da se ljudi okupe i zajednički prebrode teške trenutke. Međutim, u Crnoj Gori one nerijetko dodatno podstiču podjele i pojačavaju govor mržnje.

Tako smo nakon 1. januara na Cetinju, kada je u teškom zločinu stradalo 12 ljudi (i trinaesti počinilac), a četvoro njih ranjeno, na internetu vidjeli izlive mržnje sa svih strana.

Iako će srbijanski tabloidi biti upamćeni po  žutilu i neprofesionalizmu koje je izbijalo iz gotovo svakog naslova i rečenice o cetinjskoj tragediji, biće upamćeni i po govoru mržnje koji su sipali po svojim čitaocima. Prednjačio je Srpski telegraf, koji je na svom portalu objavio tekst pod naslovom: „Njegoš prokleo Cetinje: Ubijaće se sve dok ne vrate kapelu na Lovćen!“ ilustrovanu slikom Njegoša i srušene kapele na Lovćenu, kao i slikom masovnog ubice Aca Martinovića.

Savjet Agencije za audiovizuelne medijske usluge Crne Gore (SAMU) saopštio je da je jedan broj regionalnih medija iskoristio tragediju na Cetinju za ponavljanje starih narativa koji narušavaju koheziju građanskog društva u Crnoj Gori, insistirajući na etničkim podjelama i produbljivanju društvenih tenzija. Zbog toga će, kako kažu, zakonskim ovlašćenjima i odgovornošću za zaštitu javnog interesa, preduzeti dodatne mjere nadzora nad sadržajima koje emituju elektronski mediji registrovani u Crnoj Gori, kao i nad programima koji se reemituju putem kablovskih operatora.

Međutim, glavno leglo govora mržnje događalo se na društvenim mrežama, gdje su su se izdvojile dvije grupe. Jedna  koja smatra da su Cetinjani zbog svojih nacionalnih i vjerskih stavova to zaslužili, i druga koja je za zločin krivila „svetosavce“ i Srpsku pravoslavnu crkvu, čijoj konfesiji je masovni ubica navodno pripadao. Bilo je poziva da se Cetinjani vrate vjeri i skinu prokletstvo sa jedne strane, a sa druge da se „puca po svetosavcima“ i da se u manastirima traži oružje.

Određene narative podgrijao je i patrijarh Srpske pravoslavne crkve Porfirije Perić. „Ovi predbožićni dani svima nama ukazuju da samo suštinski povratak hrišćanskim vrijednostima i načinu života, koje na Cetinju oličava drevna lavra Svetog Petra, može donijeti duhovni mir i pouzdano rasuđivanje u trenucima ličnih i opštih kriza i iskušenja”, kazao je on.

Ivan ČAĐENOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

BEZ DOGOVORA U BUDVI: Vlada zakazala konstitutivnu skupštinu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Dvije suprostavljene grupacije nekada jedinstvenog DF-a, ne uspijevaju da nađu zajednički interes za formiranje vlasti sa osvojenih 18 mandata. Sve ostale kombinacije sa drugim političkim partijama za pravljenje  većine, kako se čini, osuđene su na propast. Politička stabilnost u Budvi na početku 2025. izgleda sve udaljenija

 

 

Gotovo dva mjeseca od poslednjih lokalnih izbora u Budvi, nema dogovora stranaka za formiranje vlasti.  Nema ni usaglašenog predloga za funkciju predsjednika lokalnog parlamenta, dok zakonski rokovi za uspostavljanje funkcionalne uprave polako ističu.

Na sjednici održanoj 28. decembra Vlada je donijela odluku da se prva sjednica Skupštine opštine Budva održi u petak, 10. januara. Za sazivanje prve sjednice nakon izbora od 17. novembra, nadležna je Vlada, u skladu sa članom 39 Zakona o lokalnoj samoupravi, jer su u pitanju ponovljeni lokalni izbori. Majsko izjašnjavanje građana Budve propalo je, političke partije, grupe građana i koalicije, nisu uspjele da postignu dogovor oko formiranja vlasti, nije održana sjednica parlamenta i nije izabran njen predsjednik.

Politička scena u Budvi više je nego zanimljiva. Od 25. marta ove godine kada je odlukom Vlade skraćen mandat lokalnom parlamentu, opština Budva radi bez zakonodavne  i izvršne vlasti. Sa predsjednikom opštine Milom Božovićem  koji se godinu i devet mjesec nalazi u zatvoru u Spužu, jedinim autoritetom za donošenje svih važnih odluka oko imenovanja i razrješenja kadrova kao i odluka o načinu trošenja novca iz bogate budvanske kase.

U fotelji potpredsjednika opštine smjenjuju se Božovićevi najbliži kadrovi, zavisno od nivoa poslušnosti i bespogovornog izvršavanja odluka koje stižu iz Spuža. Opštinom trenutno rukovodi potpredsjednik Nikola Jovanović, lider grupe građana Budva naš grad, koja je na novembarskim izborima osvojila 9 odborničkih mandata. Isto koliko i lista Za budućnost Budve, koalicije DF-a, koju je predvodio Mladen Mikielj, direktor JP Morsko dobro.

Ove dvije suprostavljene grupacije nekada jedinstvenog DF-a, ne uspijevaju da nađu zajednički interes za formiranje vlasti sa osvojenih 18 mandata. Sve ostale kombinacije sa drugim političkim partijama za pravljenje većine, kako se čini, osuđene su na propast. Politička stabilnost u Budvi na početku 2025. izgleda sve udaljenija.

Dnevni red prve sjedince SO poslije devet mjeseci ima samo dvije tačke.  Potvrđivanje mandata odbornicima i izbor predsjednika Skupštine opštine Budva.

Branka PLAMENAC
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo