PLUS
MEHO HONSIĆ, iz rožajskog sela Honsići, na sajmu u Novom Sadu dobio je zlatnu medalju za kvalitet jagnjećeg mesa. On je rekorder u proizvodnji jagnjećeg mesa i trenutno gaji 170 ovaca rase ,,soro”. ,,Nikada nijesam podigao nijedan kredit jer mi je ovako život lakši”, objasnio je Honsić. ,,Gajimo i deset krava, pa imamo dosta posla ali mi smo naučili da radimo i ne žalimo se, jer nam se sve isplati. Naš godišnji prihod dostiže i do 20.000 eura”, kazao je Honsić. U poslu mu pomažu supruga, sin i kćerka. ,,Da imamo put uslovi za stočarstvo bi bili mnogo povoljniji. U tom slučaju bi se omladina zadržala na selu ali baš iz tog razloga najčešće odlaze u inostranstvo”, kažu Honsići. Kad zarade novac nabavljaju mašine za lakšu obradu imanja. Bez zaduživanja su nabavili traktor, balirku, kosačicu. Honsići važe za selo sa najviše stočnog fonda u Crnoj Gori, jer njegovi mještani isključivo žive od poljoprivrede i stočarstva.
GORAN RADONJIĆ, crnogorski kik bokser, osvojio je titulu prvaka svijeta. On je trijumfovao na šampionatu u austrijskom Vilahu, u disciplini lou kik, kategorija preko 91 kilogram. ,,Dođoh, vidjeh i pobijedih. Prošetao sam se do zlatne medalje, iako mi žrijeb nije bio naklonjen. Ne bi bio gori ni da su ga namjerno sastavljali. Presrećan sam, ovaj trenutak sam čekao dugo godina. Bio sam motivisan, željan uspjeha. Rad i treninzi su se isplatili”, kazao je Radonjić na konferenciji za novinare. Selektor reprezentacije Ivan Strugar istakao je da je u Vilahu postignut izuzetan rezultat. Prema njegovim riječima, na pozitivan utisak značajno su uticali i ostali crnogorski kik bokseri, od kojih se još bolji rezultati mogu očekivati na narednim takmičenjima. Trener reprezentacije Predrag Lekić kazao je da ne pamti da je neki borac na tako superioran način osvojio titulu prvaka na nekom šampionatu. Predsjednik Kik boks saveza Crne Gore Derviš Selhanović naglasio je da o Radonjićevom uspjehu najbolje govori činjenica da bivši SSSR ima više kik boksera nego Crna Gora stanovnika.
MINUS
BATINE su u Crnoj Gori i dalje omiljeni način za vaspitavanje djece. Više od polovine roditelja jednom sedmično udari svoje dijete, iako 77 odsto njih smatra da djecu tokom vaspitanja nije potrebno fizički kažnjavati, pokazalo je istraživanje UNICEF-a. Djecu uglavnom kažnjavaju majke – 69 odsto, očevi su manje revnosni – djecu bije njih 21 odsto. Kada dijete uradi nešto pogrešno, 46 odsto roditelja mu ne objašnjava zašto to ne bi trebalo raditi. Fizičko kažnjavanje djeteta, kažu u UNICEF-u, čini da se ono osjeća loše, podriva njegovo samopouzdanje i samopoštovanje, vodi ka razvijanju negativnih osjećanja djeteta prema roditelju koji ga udara i narušava povjerenje koje dijete ima u tog roditelja. Istraživanja pokazuju da je efektna kazna ona koja slijedi odmah nakon greške djeteta, koja je u skladu sa pravilima dogovorenim sa djetetom i koja je racionalno objašnjena – tako da dijete razumije zašto je kažnjeno. ,,Samo sedam odsto očeva uči djecu prvim moralnim principima, odnosno objašnjava šta je loše, a šta dobro”, navode iz UNICEF-a.
ZASTITNIK jjudskih prava i sloboda u Crnoj Gori upao je u pravnu prazninu. Ustavom je predviđeno da predsjednik države predlaže Skupštini ombudsmana, dok je postojećim Zakonom o zaštitniku ljudskih prava i sloboda precizirano da to radi Administrativni odbor. Da bi se ovaj propis uskladio sa najvišim pravnim aktom, Ministarstvo za ljudska i manjinska prava pokrenulo je proceduru za njegovu izmjenu još u maju, ali očekuju da ga Skupština usvoji tek u decembru. Pomoćnik ministra za ljudska i manjinska prava Sabahudin Delić smatra da nema prepreke da Filip Vujanović predloži kandidata za ombudsmana, te da ga ne koči usklađivanje postojećeg zakona sa Ustavom. Predsjednik Senata udruženja pravnika Stanko Marić, međutim, smatra da se svako ustavno načelo mora razraditi zakonom i da nam, ako bi se Ustav tako primjenjivao, zakoni ne bi trebali. ,,Čudno je da niko već dvije godine nije pokušao da uskladi zakon sa Ustavom, nego se čekalo da istekne mandat ombudsmanu. Nedopustivo je da država bude bez ombudsmana”, ocijenio je Marić. Prvom crnogorskom ombudsmanu Šefku Crnovršaninu šestogodišnji mandat je istekao 21. oktobra. Sad zaštitnika nema, ali važno je da su nama ljudska prava na srcu.