Povežite se sa nama

MONITORING

Naša stvar

Objavljeno prije

na

Sudije i tužioci u prvom redu predizbornog skupa. Direktor škole sa visoko podignutim barjakom na partijskoj promociji, pošto je prethodno na nadležno mjesto odnio pisanu procjenu o tome kako će glasati njegove kolege iz zbornice. Predsjednici mjesnih zajednica u zajedničkoj akciji lijepljena izbornih plakata. Prvi čovjek policije u zagrljaju zemljaka slavi pobjedu svoje partije na lokalnim izborima… Slike iz Pljevalja, Berana, Danilovgrada, Podgorice, Mojkovca imaju jednu zajedničku nit – promoviše se vladajuća partija. Da li je ljubav uzvraćena? Preciznije, da li se radna mjesta i funkcije ,,zarađuju” dokazivanjem lojalnosti vladajućim partijama i njihovim zvaničnicima? U IME PARTIJE: ,,Da ja znam, ne postoje pritisci i uticaji za političku podjelu rukovodećih položaja”, izjavio je, prije koji dan, Borislav Banović, član predsjedništva SDP i poslanik u Skupštini Crne Gore. Prema onoj ko je visočije bolje vidi, Ranko Krivokapić, predsjednik SDP i crnogorskog parlamenta drugačije gleda na to pitanje. ,,Predstavnici vlasnika svugdje sjede u upravi”, podučio je neznavene Krivokapić uoči martovskih parlamentarnih izbora precizirajući da ,,svuda u svijetu državnim kompanijama gazduju oni koji su najodgovorniji za državnu imovinu”.

Samo što se u Crnoj Gori pod pojmom ,,državne kompanije” podrazumijevaju i dječiji vrtići, osnovne i srednje škole, domovi zdravlja i bolnice, muzeji, sportska društva, strukovna udruženja, sindikati i po koja nevladina organizacija. Ukratko – sve preko čega se može ostvariti bilo kakav uticaj na život drugih ili zaraditi novac za sebe i partiju.

O onome najodgovorniji ne treba trošiti riječi. Dovoljno je sjetiti se ministara i poslanika koje je samo imunitet sačuvao sudske odgovornosti zbog zloupotreba kojima su ,,sebi ili drugima” omogućili sticanje pozamašne dobiti. Ili odgovornosti sa kojom su Savo Parača i Rajko Kovačević odnijeli otpremnine teške 180, odnosno, 40 hiljada eura sa Željeznice i iz Rudnika uglja u Pljevljima. Prepuštajući vlasnicima da pokriju milionske gubitke. Koliko je novca od otpremnina završilo u partijskoj kasi? A koliko je stavljanje skupih igračaka u pogrešne ruke koštalo državni budžet, a samim tim i građane Crne Gore?

NA BRANIKU PRIVILEGIJA: Dok su cetinjski gimnazijalci u školskom dvorištu izražavali protest zbog samovolje partijskih kadrovika, državni zvaničnici su prijetili: ,,Rušili smo i veće štrajkove, pa ćemo i ovaj”. Čudeći se, istovremeno, otkud bi neko mogao makar da pomisli kako u današnjoj Crnoj Gori ima pravo da se pita ili odlučuje o bilo čemu, umjesto Vlade i vladajućih partija. I nema veze što naum ministra prosvjete Sretena Škuletića nema utemeljenje u zakonu. Važna je podrška premijera Mila Đukanovića. A on, makar za sada, ne pokazuje ni trunku namjere da dozvoli cetinjskim tinejdžerima da ugroze sistem DPS vladavine uspostavljen prije nego su oni i bili rođeni: Crna Gora je – naša stvar (koza nostra, kako bi rekli u susjednoj Italiji). I tu, dok su DPS i SDP na vlasti, ništa ne mogu ni ljudi ni zakoni.

POD KONTROLOM: Umjesto da je privatizuje ili ugasi, kako to propisuje Zakon o medijima, Vlada je nedavno odlučila da od Pobjede ponovo napravi glasilo vladajuće partije (koalicije). U novom Odboru direktora Pobjede mjesto predsjednika dopalo je Predragu Sekuliću, poslaniku i političkom direktoru DPS-a, interese SDP-a brani član Izvršnog odbora te partije ljekar Mensur Grbović. Tu su i Milorad Katnić, pomoćnik ministra finansija i Veselin Garčević, politički direktor Ministarstva inostranih poslova. Vladajućom logikom, prema kojoj su svi oni dužni da zastupaju i brane interese svojih nadređenih, proizilazi da će Pobjedom ubuduće, suštinski, upravljati: Milo Đukanović, Ranko Krivokapić, Igor Lukšić i Milan Roćen.

Sekulić nije tajio da su novi članovi UO Pobjede upoznati sa činjenicom da je njihovo imenovanje suprotno onome što propisuje Zakon o medijima, lakonski objašnjavajući da se ,,na tom primjeru pokazalo da se ne može sve urediti zakonom”. A to sve je, zapravo, potreba vladajuće koalicije da ojača svoje pozicije na ovdašnjoj medijskoj sceni kako bi, između ostalog, snažnije branila i pravo na privilegije svojih partijskih aktivista.

Jer nekim je, očito, potrebna snažnija medijska podrška da bi zauzeli položaje koji su im obećani tokom koalicione trgovine DPS-SDP. Druge, previše isturene gomilanjem funkcija, treba skloniti sa nišana javnosti.

Primjera radi, u momentu kada ga je Skupština akcionara Pobjede, glasovima zastupnika državnog kapitala, imenovala za člana Upravnog odbora, Milorad Katnić je uz funkciju pomoćnika ministra finasija za međunarodnu ekonomsku saradnju, strukturne reforme i unaprjeđenje poslovnog ambijenta bio i član UO Fonda za razvoj, borda direktora Elektroprivrede, član Savjeta za privatizaciju, Operativnog tima za auto-put, Radne grupe za željeznicu… Teško breme odgovornosti nosi i ministar Lukšić. I on je član Savjeta za privatizaciju i neimenovanih tenderskih komisija, dio je Operativnog tima za restrukturiranje Željeznice i Luke Bar, Koordinacionog tijela za sprovođenje lokalne samouprave… Ali, ne treba unaprijed osuđivati.

Možda su Lukšić, Katnić i njima slični primorani da na sebe preuzmu i posao kolega koji su svoju funkciju zaslužili marljivim angažmanom u nekoj predizbornoj kampanji. Toliko zauzeti, oni ne stižu da uoče kako i u uspostavljenom sistemu vladavine ,,mi držimo kasu – mi odlučujemo” postoje zbunjujući izuzeci.

Sigurno je da je, samo tokom ove godine, Vlada u Kombinat aluminijuma ili Željezaru u Nikšiću usula više državnog novca nego što je cetinjska Gimnazija dobila za proteklih 20 godina. Pa, ipak, Đukanoviću i njegovim saradnicima na pamet ne pada da tamo pošalju direktora odabranog po svome ćefu i partijskoj podobnosti. Ili to znači da postoje precizno utvrđene granice, postavljene u zavisnosti od moći onoga ko je na drugoj strani.

Zoran RADULOVIĆ

Komentari

Izdvojeno

SUDBINA IZMJENA I DOPUNA PROSTORNO URBANISTIČKOG PLANA GLAVNOG GRADA: Kako Slaven kaže

Objavljeno prije

na

Objavio:

Iz vlade (resornog Ministarstva)  brojne primjedbe zainteresovane javnosti na ponuđeni dokument, nijesu željeli ni da ih čuju. Ko želi, može da im piše, saopštio je ministar Slaven Radunović, najavljujući skoro usvajanje pripremljenog PUP-a Podgorice

 

Obećano je pretvaranje Podgorice u „modernu metropolu“. Dobićemo građevinsko zemljište umjesto šuma u Rogamima i na Gorici. Višespratnicu umjesto gradskog bazena u Tološima (ulica Baku), stambena naselja umjesto igrališta i prostora za rekreaciju u Zagoriču, Zlatici, na Marezi. Potencijalna šetališta uz rijeke Moraču (Zlatica) i Širaliju (Rogami) takođe će postati prostori za stanovanje i komercijalne djelatnosti. Park prirode Zeta dobiće – kolektor. U dijelu zaštićenog prostora vodoizvorišta Mareza mogao bi nići dio novog grada Velje brdo.

Duž bulevara Podgorica –Tuzi, 300 metara sa lijeve i desne strane, umjesto vinograda uzgajaće se će –zgrade. Takođe na zahtjev Plantaža, i zemljište u Kokotima  (42 hektara) koje im je nekada dato na korišćenje, za podizanje vinograda, a sada se izgleda vodi kao njihovo vlasništvo, biće prenamijenjeno iz poljoprivrednog u zamljište „za centralne djelatnosti“ (magacini, hale…). Samo njima, ali ne i ostalim vlasnicima okolnog zemljišta. „Prođe li im što su zamislili, Plantaže će se proizvodnjom vina baviti samo iz hobija“, čuli smo od verziranih.

Ko se ne sjeća lekcija iz osnovne škole da je Crna Gora oskudna s poljoprivrednim zemljištem, moraće da ih pritvrdi. Usvoji li Vlada pripremljeni prijedlog izmjena i dopuna Prostorno urbanističkog plana Glavnog grada, na prostoru opštine Podgorica biće izgubljeno oko 10.000 hektara poljoprivrednog zemljišta (od sadašnjih oko 30 hiljada urbanizaciju će preživjeti 22.018 hektara). Najbolje poljoprivredno zemljište – čak i ono sa postojećim sistemima za navodnjavanje –postaće građevinsko.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 20. decembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

KADRIRANJE  U BEZBJEDNOSNOM SEKTORU: Familija, opet

Objavljeno prije

na

Objavio:

Kumovi, ujaci, partijski drugovi, supruge, politički dogovori,  prate imenovnja u bezbjednosnom sektoru.  Prema dobro obaviještenim izvorima Monitora odlučujući uticaj na izbor  Ivice Janovića na čelo ANB imao je Janovićev kum Branko Krvavac,  šef kabineta premijera

 

Zaspali smo s jednim, probudili se s drugim šefom ANB-a. Na telefonskoj sjednici, u sitnim večernjim satima, Vlada je krajem prošle sedmice na brzinu izabrala vršioca dužnosti direktora Agencije za nacionalnu bezbijednost, Ivicu Janovića. Prethodni  šef ANB, Boris Milić  je  „iz ličnih razloga“ podnio  ostavku.  Lični razlozi pojavili su se nakon razgovora sa premijerom Milojkom Spajićem.  Ne smetaju da  ostane u Agenciji.

Janović je četvrti direktor ANB u protekle četiri godine. Njegov izbor nijesu podržali samo potpredsjednik Vlade za infrastrukturu i regionalni razvoj Milun Zogović i ministarka saobraćaja Maja Vukićević, oboje iz redova Demokratske narodne partije.  Sudeći po naknadnim i  rijetkim pojašnjenjima mnistara koji su glasali Janovića, svi ga mahom površno poznaju.  Preporuka mu je, kako je to objasnio ministar pravde Bojan Božović –   premijerovo povjerenje.  “Za mene je najveća preporuka Spajićeva odluka. Spajić ima veliko povjerenje u njega”, objasnio je Božović.

Da se premijer oko izbora novog šefa ANB nije konsultovao  sa partnerima u vladi, tvrdi lider DNP Milan Knežević. “Spajić nikoga nije upoznao sa radnom biografijom novoimenovanog šefa ANB-a”, kazao je.

Novog direktora ANB ne poznaju ni u  bezbjednosnom sektoru.. Prosto, ne dolazi iz tog resora. Privatni je preduzetnik, a prema registru Privrednog suda među osnivačima je dvije kompanije –   La Bottega Company  i Gvardija. Bio je oficir Plovidbene straže na Italijanskoj kompaniji MSC. Od 2018. godine se bavi turizmom, vlasnik je Vile L Palace u Budvi.

Janovića dobro poznaju u vrhu  Pokreta Evropa sad (PES).  Mediji su već objavili, on je rođak poslanika te partije Tonćija Janovića, suprug predsjednice Upravnog odbora Morskog dobra Zvezdane Janović, imenovane na tu funkciju u aprilu ove godine.  Novi šef ANB je  i kum Spajićevog šefa kabineta Branka Krvavca.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 20. decembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

PROGRAM ES2, FUNKCIONERI I OSTALI: A kolika je vaša plata?

Objavljeno prije

na

Objavio:

Svaka od zarada sa popisa 2.000 najvećih, isplaćenih iz budžeta za mjesec oktobar, podigla je do državnog prosjeka između pet i 15 osoba koje su tog mjeseca primile minimalnu zaradu. Sve skupa, to je između 20-25 hiljada zapošljenih koji postanu statistički prosjek dok u stvarnosti jedva sastavljaju kraj s krajem

 

 

Ovih dana bili smo, ne bez razloga, zatrpani zanimljivim statističkim podacima serviranim iz državnih službi koji se tiču najvećih, najmanjih, prosječnih zarada u Crnoj Gori.

Od Poreske uprave saznali smo da je najveća obračunata i isplaćena zarada u ovoj godini iznosila 187.308,22 eura bruto (oko 140.000 eura neto). Srećni dobitnik bio je državljanin Crne Gore zaposlen u sektoru koji se vodi pod šifrom djelatnosti “nespecijalizovana trgovina na veliko“. Koji dan ranije, iz Ministarstva finansija stigao nam je, nakon višemjesečnog zatišja, popis 2.000 najvećih zarada isplaćenih iz državnog budžeta za mjesec oktobar. Prethodno se oglasio i Monstat, saopštavajući da je prosječna oktobarska neto zarada iznosila 944 eura neto (1.137 eura bruto).

“Prosječna zarada u statističkom istraživanju za mjesec oktobar ne odnosi se na sve oktobarske zarade koje veliki broj izvještajnih jedinica isplaćuje u novembru, već će one biti sastavni dio istraživanja za novembar koje će biti objavljeno 30. decembra”, napominje se u saopštenju kojim se objašnjava da su u njihovu računicu ušle samo isplaćene oktobarske zarade. Zato, zaključili su u Monstatu, “efekti Vladinog programa Evropa sad 2 nisu u potpunosti sastavni dio ovog saopštenja, već će biti potpuno obuhvaćeni narednim”.

Ovaj dodatak saopštenju kupuje vrijeme premijeru Milojku Spajiću koji je, ne jednom, obećao kako će podnijeti ostavku ukoliko, sa isplaćenom oktobarskom zaradom, prosječna (neto) plata u državi ne bude 1.000 a minimalna 700 eura. U skladu sa predizbornim obećanjima Pokreta Evropa sad iz proljeća prošle godine. Ne bi trebalo da začudi ukoliko Monstat objavi kako je novembarska, a možda i korigovana oktobarska prosječna zarada, bliža zacrtanom cilju od sada nedostajućih 56 eura. Ako, i ne dosegne obećanu hiljadarku. U prosjeku.

To će pokazati da je premijer bio u pravu, uz malo finansijske gimnastike kojom smo dobili dva minimalca (u zavisnosti od školske spreme ali i od sistematizacije radnih mjesta). Ali neće utješiti mnogobrojne na ovdašnjem tržištu rada koji  su se nadali da će, dolaskom na vlast Milojka Spajića i njegovog PES-a, minimalac koji primaju porasti na 700 eura. A on je  600, ili 16 posto manji. Tako će, za 12 mjeseci, zapošljeni koji primaju minimalnu zagarantovanu zaradu  biti uskraćeni tačno za dvije plate.

Drugi problem uočljiv iz prilično šture statistike pokazuje da su minimalna i prosječna zarada sve bliže jedna drugoj. Što znači da je sve više zapošljenih u Crnoj Gori čija se zarada kreće u rasponu od stvarne minimalne (600 eura) do iznosa koji je od minimalca veći do 50 odsto. Ili tek nešto preko toga (prosječna zarada je oko 57 odsto veća od minimalne). Zvanično nemamo te podatke, ali je osnovano predpostaviti da je riječ o ubjedljivoj većini onih koji imaju zvaničan posao i primaju legalno obračunatu zaradu.

Za primjer: onaj Crnogorac što je jednog mjeseca u ovoj godini primio 140.000 eura (država se tu ovajdila za skoro 50 hiljada eura) tada je, statistički, 407 isplaćenih minimalnih zarada pogurao do državnog prosjeka. Iako su ti ljudi kući ipak donijeli samo 600 eura. Jasno nam je da to nije redovna plata, jer da jeste primao bi istu ili sličnu svakog mjeseca, ali sistem je tako prepoznaje.

Može i ovako: svaka od zarada sa popisa 2.000 najvećih isplaćenih iz budžeta za mjesec oktobar, podigla je do državnog prosjeka između pet i 15 osoba koje su tog mjeseca primile minimalnu zaradu. Sve skupa, to je između 20-25 hiljada zapošljenih koji postanu statistički prosjek dok u stvarnosti sastavljaju kraj s krajem. Ni onima koji stvarno primaju zarade u visini državnog prosjeka nije mnogo lakše.

Da se razumijemo, nije problem što jedan mali dio zapošljenih ima plate koje liče na evropske, ili su u rangu sa njima. Problem je što velika većina preostalih nije u sličnom položaju, uprkos svom znanju i trudu.

Kada bi se Monstat, Poreska uprava, Fond PIO, ili svi skupa, potrudili da izračunaju medijalnu zaradu – to je iznos u odnosu na koji tačno polovina zapošljenih prima veću, a druga polovina manju platu – dobili bi mnogo realniju sliku o stvarnom standardu zapošljenih, ali i o tome šta i u kojoj mjeri utiče na raspon zarada u Crnoj Gori (obrazovanje, zvanje, politička podobnost,  državi/privatni poslodavac, sektor u kome se zarađuje…).

Možda je to i razlog što ne znamo medijalu. Bez nje, možemo pratiti samo podatke po sektorima, onako kako ih selektuje i prezentuje Monstat. Ti podaci kažu da zapošljeni u državnoj upravi i odbrani (23 hiljade zapošljenih, 996 eura prosječna oktobarska plata) zarađuju, u prosjeku, 13 eura više od 15 hiljada zapošljenih u zdravstvu i 41 euro više od prosječne zarade u obrazovanju (18 hiljada zapošljenih). Istovremeno, u prerađivačkoj industriji prosječna plata je skoro 250 eura (ili 25 odsto) manja nego u državnoj upravi. Za sada.

Vlada je pripremila Nacrt izmjena i dopuna Zakona o zaradama u javnom sektoru, javna rasprava je završena 8. decembra i sada čekamo da prema Skupštini krene prijedlog novog Zakona. Jedna od novina koja je izazvala najveću pozornost javnosti jeste naum da se plate javnim funkcionerima, izmjenom koeficijenata, povećaju za 30 odsto.

Vlastima nije pomoglo ni objašnjenje da javni funkcioneri nijesu samo političari (poslanici, ministri, predsjednici Skupštine, Vlade i države) već i rukovodeći ljudi sudske vlasti, VDT, glavni i ostali tužioci Specijalnog državnog tužilaštva, lokalni funkcioneri, članovi Senata Državne revizorske institucije, ombudsman, predsjednik Državne izborne komisije…

Sada  pojedini službenici u sistemu imaju veću platu od nadređenih rukovodilaca, pokušao je opravdati taj naum ministar finansija Novica Vuković. Ni to se  objašnjenje u javnosti nije primilo kako treba. Jedni su insistirali da je političarima i sadašnja plata prevelika u odnosu na učinak, drugi nabrajali privilegije: od službenih automobila i telefona, preko zapošljavanja savjetnika, službenih putovanja i dnevnica, naknada za članstvo u raznoraznim komisijama i plaćanje “dodatnih” angažmana koji, često, podrazumijevaju isti posao za koji su i redovno plaćeni.

Zato su u Ministarstvu finansija odlučili da obnove praksu objavljivanja 2.000 najvećih plata isplaćenih iz budžeta. Ne bi li javnost uvjerili kako, za razliku od ljekara-specijalista, univerzitetskih profesora, sudija i tužilaca sa vrha hijerarhije pravosudog i tužilačkog sistema, po kojeg policajca… političari ne stoje baš najbolje sa zaradama.

Tu je praksu ministar Vuković uveo na početku svog mandata, ali su brojne falinke u evidenciji dobar naum učinili krajnje upitnim. Pokazalo se da Ministarstvo finansija ne razlikuje zaradu i naknade, redovne ili vanredne, koje se periodično isplaćuju (godišnje, polugodišnje…). Pa sabira babe i žabe. Istovremeno, Vlada nije  javnostii ponudila podatke o zaradama političara koji platu zarađuju upravljajući državnim, lokalnim i javnim preduzećima. Po dubini. Iako dobar dio njih nije plaćen ništa manje od onih koje su se našli na vrhu objavljenih lista. Dok je dio njih od javnosti skrivao svoju zaradu. Tako podaci NVO Institut alternativa pokazuju da trećina izvršnih direktora i više od polovine članova odbora direktora crnogorskih državnih preduzeća nije prijavilo zaradu.

Uglavnom, na listi 2.000 najvećih  ni jednom nijesmo imali dva puta istu osobu na njenom vrhu. Tako je ovomjesečni pobjednik – direktor Instituta za biologiju mora (oktobarska zarada 5,56 hiljada eura) na prethodno objavljenoj listi imao zaradu nešto veću od dvije hiljade eura, što ga je pozicioniralo na 1.177 mjesto. Valjda jedina korist od ovih nepotpunih i ponekad netačnih podataka bilo je što je direktor RTCG Boris Raonić odlučio da sebi smanji platu nakon što je u februaru zasjeo na čelo liste. Sada je 39. sa platom od skoro  3,4 hiljade eura.

Da država, i kada su plate u pitanju, može biti i majka i maćeha pokazuje i podatak o prosječnoj zaradi u zdravstvu. Koja je jedva desetak eura iznad državnog prosjeka, i ako vidimo da na listi 2.000 ljekara ne fali. Ali ih zato nema dovoljno u državnim bolnicama. Pošto su negdje drugo spremni da ih plate više, uz manje rada.  Kao što ni mladih sudija i tužilaca nema u sudnicama, uprkos stalno otvorenim konkursima. Dok Vlada istrajava na stavu da se trogodišnji pripravnički staž u pravosuđu odrađuje za minimalac od 600 eura. Baš toliko će, otprilike, porasti plata ovdašnjim političarima kada izglasaju već pripremljeni zakon.

Zoran RADULOVIĆ    

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo