Rizo Alković je otvorio vrata svog stana, jutro nakon proslave Bajrama. Neko mu je na vratima iscrtao krst i poruku: seli odavde. Alković se već dugo žali na komšije: pucaju ispred njegovog prozora, kamenuju mu porodicu, grebu automobil. Naročito ih nerviraju njegove slave. On i njegova porodica nisu poželjni susjedi, jer su pogrešne vjere i nacije. Vladimir Medović, funkcioner Hrvatske građanske inicijative, pretučen je dok je, obučen u dres hrvatske reprezentacije, šetao Sutomorem. Medović je pogrešne nacije i pogrešno se oblači. U Herceg Novom, još jedno upozorenje Slobodanu Pejoviću. On je svjedočio o zločinu deportacije bosanskih izbjeglica iz Crne Gore. Zato ga napadaju metalnim šipkama i kao prijeteće poklone šalju mu puščana zrna. Pejović je pogrešan čovjek na pogrešnom mjestu u pogrešno vrijeme. Istinoljubivost i hrabrost ovdje su greška koja se ne prašta.
Gradonačelnik Podgorice Miomir Mugoša je, nakon što je iz svoje zgrade šutnuo slijepu djevojku i njenog psa, odlučio da izmlati novinara. I djevojka i novinar i pas našli su se na pogrešnom mjestu: tamo gdje smetaju gradonačelniku.
U Bijelom Polju, suđenje Ibrahimu Čikiću. Kada su ga uhapsili i optužili za terorizam, bio je pogrešne vjere i nacije. Sada, kada mu ponovo sude, pogriješio je zato što je torturu kojoj je bio izložen opisao u knjizi.
U svim navedenim primjerima stradali su slabiji. Oni koji su se odlučili za nasilje nad njima to su znali. Odluka da zlostavljaju bila je učvršćena vlastitim osjećajem moći – koji katkada potiče iz činjenice da imaju više novca, više poznanstava, katkada iz saznanja da će ih zaštititi sistem, a katkada prosto iz mnoštva: iz činjenice da ih je više.
Nekada je ovo nasilje produkt sistema (Marijana Mugoša, Jovović, Čikić), nekada njegov nusprodukt (Alković, Medović) . Poruke koje neprekidno stižu iz samog vrha sistema potvrda su da sistem odbija da odustane od nasilja. Stalne demonstracije moći sistema ujedno su i potvrda njegove slabosti, premda sistem to ne razumije.
Socijalni darvinisti na vlasti to ne razumiju, ali između čopora i društva postoji značajna razlika. Ljudsko društvo golemi je pokušaj nadilaženja ograničenja i okolnosti u kojima se nalazimo: odustajanje od tog pokušaja vraća nas u stepu svijeta kojim vladaju čopori i vučji klanovi.
Miomir Mugoša može da čini što hoće jer je dio najjačeg čopora – Demokratske partije socijalista. Alkovića zlostavljaju jer nije dio pravoslavnog čopora koji kontroliše prašumu Zagoriča. Marijana Mugoša je prognana iz čopora koji vlada u Opštini Podgorica…
U našoj zajednici, hrabra slijepa djevojka, hrabri slijepi čovjek, hrabri građanin i ljudi koji se usuđuju istaći svoju manjinsku naciju i vjeru, ili sutradan rod i seksualnu orijentaciju – oni su višak koji se izbacuje, protjeruje, tuče i grize. Nasilnici nad njima su, pak, mjera stvari, jer njih je više i jači su. Je li to, stoga, društvo ili čopor?
Nasilje se širi po vertikali, od vrha ka dnu. Od najbogatijih koji drže kako samo zbog toga što sve imaju imaju i pravo na sve, do vozača na podgoričkim ulicama koji iskreno preziru pješake kao nižu rasu.
Socijalni darvinizam je u osnovi – fašizam. Veličanje sposobnijih ne razlikuje se u biti od veličanja rasno ili kulturno ,,superiornijih”. Zato se teror većinske vjere i nacije u Crnoj Gori devedesetih ,,prirodno” i spontano transformisao u teror ,,sposobnijih i uspješnih” dvijehiljaditih.
Socijalni darvinizam je nastavak fašizma drugim sredstvima. Današnje nacionalne finansijske elite rođene su u fašizmu devedesetih. Tranzicija je posljednji u nizu zločina fašizma na prostoru bivše Jugoslavije.
Andrej NIKOLAIDIS