PLUS
CIDE I LUNA – Skloni mjesec, prva zbirka pjesama na romskom i crnogorskom jeziku, autora Ivana Toskića, trebalo bi uskoro da bude objavljena u izdanju Plime iz Ulcinja, saopšteno je iz Demokratskog romskog centra Podgorica. Iz Demokratskog romskog centra je saopšteno da će, u sklopu promocije te zbirke, od septembra biti postavljena i izložba slika Ivana Toskića. Projekat izdavanja prve zbirke poezije na romskom i crnogorskom jeziku je sufinansiralo Ministarstvo kulture, sporta i medija. Iz Demokratskog romskog centra podsjećaju da već pola godine realizuju projekat samostalne produkcije romskih radijskih emisija Crno-bijeli svijet Roma u Crnoj Gori. Emisije koje traju 30 minuta, na romskom i crnogorskom jeziku, obuhvataju teme iz života Roma, sa fokusom na zapošljavanje, obrazovanje, tradiciju tog naroda i ljudska prava. Trenutno te emisije realizuju lokalne radio-stanice Kul, radio Tivat, Kotor, Nikšić i Bar.
MIĆO I RADONJA BLAGOJEVIĆ, iz sela Gornja Brezna kod Plužina odlučili su da svoju zemlju rasparčaju u više placeva i besplatno podijele zainteresovanima. Cilj njihove akcije je, kažu, razvoj seoskog turizma, poljoprivrede i stočarstva. Blagojevići su vlasnici etno-sela Montenegro. ,,Odlučili smo da besplatno podijelimo oko 80 placeva veličine od dva do pet ari… Dosad smo podijelili dvadesetak placeva, a jedini uslov da neko dobije plac je da u roku od dvije godine tu izgradi vikendicu”, objasnio je Mićo Blagojević. ,,Mi nudimo alternativu da svi zainteresovani svoje slobodno vrijeme provedu u netaknutoj prirodi a sa jedinim interesom da oživimo opustjela sela i nadamo se da će žitelji iz okolnih sela krenuti našim primjerom.” Placevi se nalaze u podnožju šume Vojnika i neposrednoj blizini kanjona rijeke Komarnice i Pivskog jezera. U Gornjim Breznima, po izgradnji etno-sela, Blagojevići su napravili više od 80 kilometara šetnih i biciklističkih staza, a pogled sa tog mjesta sa preko 1.000 metara nadmorske visine pruža se na planine Durmitor i Goliju.
MINUS
RADNA GRUPA za praćenje efekata krize, čije je formiranje najavljeno još krajem aprila, formirana je 8. juna. Član Socijalnog savjeta, Vladimir Radovanić, kazao je da je formiranje tog tijela kasnilo zbog ,,neophodnosti konsultacija sa institucijama čiji su predstavnici ušli u njen sastav”. U grupi su predstavnici Vlade, sindikata, poslodavaca, MONSTAT-a Direkcije za mala i srednja preduzeća, Centralne banke i drugih institucija. „Radna grupa će kontinuirano pratiti kako kriza utiče na crnogorsku ekonomiju, posebno sa aspekta održavanja postojećeg nivoa zaposlenosti”, rekao je Radovanić.
U slučaju naglašenih negativnih trendova na ekonomsko socijalnom planu, kako je dodao, radna grupa će informisati Predsjedništvo Socijalnog savjeta i predložiti moguće mjere za suzbijanje posljedica krize. Ako nas to ne spasi – ništa neće.
VOZAČI SKUTERA ponovo divljaju. Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom apelovalo je na nadležne da na najoštriji način sankcionišu vozače skutera i drugih motornih vozila koji uplovljavanjem u kupališta ugrožavaju bezbjednost plivača. Iz Morskog dobra podsjećaju da su se na moru dešavale i tragične situacije zbog nasavjesnosti pojedinaca, uprkos mjerama opreza i zabrane. „Očigledno da kaznene mjere treba pooštriti, a ovakve vozače skutera, sistemom oduzimanja plovila na licu mjesta, odmah ostaviti bez njihovih ljubimaca, koji su im, stiče se utisak, važniji od života ljudi”, piše u saopštenju Morskog dobra. „Svojevrsni egzibicionizam” najizraženiji je, kažu, na nekim dijelovima Bečićke i Slovenske plaže, ali postoji na čitavoj obali. Pravila kažu da ni jedno vozilo na motorni i džet pogon ne smije prići kupalištu bliže od dvjesta metara.