Epidemiološka situacija ograničava očekivanja turističkih poslenika na sjeveru. Ipak, za turističku zimu pripremaju se, kako tvrde, kao i svake godine. Prethodna zima bez snijega i slaba posjeta minulih mjeseci, zatvorili su neke objekte i njihovo ponovno otvaranje je neizvjesno. Ostali su fokusirani na domaće goste i online promociju
Oni koji žive od turizma u Žabljaku i Kolašinu, poslije ogromnih gubitaka tokom minule turističke sezone, ne znaju šta mogu očekivati od zime. Pripremaju se, ipak, kao da je sve normalno.
„Kako i tokom ljetnje sezone, fokusirani smo na domaće goste. Prema najavama, sve ovo sa korona virusom će potrajati. Turistička privreda je u neizvjesnosti. Svi sajmovi su otkazani. Orijentisani smo na online i marketinške kampanje preko raznih platformi“, kaže direktorica Turističke organizacije na (TO) Žabljaku Vanja Krgović Šarović.
Ona objašnjava da sada „malo šta zavisi od TO i da je urađeno sve što se moglo“. Zaduženi za turističku promociju na Žabljaku uspjeli su da organizuju i nekoliko studijskih posjeta novinara sa emitivnih tržišta.
I vlasnik hotela Soa u Žabljaku Matija Mićović podsjeća da se u tom objektu tokom ljetnje sezone ove godine, struktura gostiju promijenila. Većina su bili domaći. Oko 95 odsto turista u „normalnim“ uslovima činili su strani turisti. „Uz određena prilagođavanja i dobru pripremu, ukoliko bude snijega, mislim da treba biti optimista. U ovom poslu drugačije ne može. Očekivanja treba prilagoditi aktuelnoj situaciji. Ni rekordnoj posjeti, ni onoj na nivou nekih prethodnih godina, ne možemo se nadati, ali ne treba posustajati“ – kaže sagovornik Monitora.
Cijela godina je, napominje direktor kolašinske TO Aleksandar Vlahović, bila izuzetno teška za turističke privrednike u tom gradu. Zima je bila neuspješna, a tokom ljeta promet desetkovan zbog epidemiološke situacije.
Na primjer, u junu, julu i avgustu 2019. godine u Kolašinu je zabilježeno 18.500 dolazaka turista, koji su ostvarili nešto više od 35.000 noćenja. U istom periodu ove godine broj dolazaka je svega 3.200, sa oko 8.500 noćenja.
„Nakon neuspješne zimske turističke sezone, prvenstveno zbog nezapamćenog nedostatka snijega, uslijedila je epidemija korona virusa. To je desetkovalo turistički promet i učinilo da se otkažu skoro sve rezervacije, koje su obećavale rekordnu ljetnju sezonu. Svakako se razmišlja o pripremi zimske turističke sezone, ali u ovom trenutku je vrlo teško preduzeti određene aktivnosti zbog ukupne situacija sa korona virusom“ objašnjava Vlahović.
On podsjeća da će uspješnost turističke zime zavisiti od mnogo faktora: količne snijega, epidemiološke situacije u Kolašinu i uopšte u Crnoj Gori, ali i u zemljama regiona odakle dolazi najveći broj gostiju tokom zimske sezone.
„Pokušaćemo da što bolje predstavimo zimsku ponudu našeg grada. Planirane su promocije u Podgorici i pojedinim primorskim gradovima. U saradnji sa NTO, siguran sam da ćemo naći najbolji način za promociju zimske sezone u zemljama regiona“ – nada se Vlahović.
Prema podacima iz TO, popunjenost smještajnih kapaciteta tokom ljetnje sezone je bila svega 25 odsto u odnosu na prošlu godinu. Cijene su bile značajno niže. Sve to je uslovilo značajne gubitke turističke privrede. Nijesu samo loše prošli, podsjeća on, izdavaoci smještaja, već i turističke agencije, restorani, kafići…
„Pojedini objekti, poput hotela Four Points by Sheraton, koji su od izuzetnog značaja za ukupni turistički promet u gradu, čak nijesu ljetos ni otvarani. Neizvjesno je njihovo otvaranje za predstojeću zimsku“, kaže Vlahović.
Drastično smanjen broj gostiju uticao je i na prihode TO, koja bi trebalo da promoviše kolašinsku turističku privredu. Ta organizacija se najvećim dijelom finansira iz prihoda prikupljenih od boravišne takse i članskog doprinosa.
„Tu su i neke dodatne otežavajuće okolnosti poput presude iz radnih sporova iz perioda 2016/2018. godine, prema kojoj smo u obavezi da platimo više od 25.000 eura na ime zaostalih bruto zarada. To otežava ionako tešku situaciju. Kancelarija lokalne TO i dalje se nalazi u objektu koji je neuslovan za rad i ne ispunjava osnovne standarde. Nravno i to otežava svakodnevno sprovođenje aktivnosti a i definitivno nije reprezent turističkog mjesta kao što je Kolašin“ – kaže Vlahović.
U skoro svim objektima u tom gradu u toku su intenzivne pripreme za prvi snijeg i prve goste. Na ski centrima Kolašin 1600 i Kolašin 1450 pripremaju se kao i u godinama bez korona virusa. Do kraja novembra, tvrde, sve će biti spremno za posjetioce, a ovih dana remontuju se žičare, uređuju staze i priprema mobilijar.
I kod kolašinskih izdavaoca smještaja optimizam, kojim tradicionalno dočekuju svaku turističku zimu. Mnogi su u izuzetno teškoj situaciji, a poslovni bilans nekolicine „izvukao“ je topliji dio ljeta.
„Nadamo se o da će, kada je riječ o epidemiološkoj situaciji, u decembru biti bolje stanje. Kako što je poznato, turističko ljeto bilo je sa dominantno domaćim turistima i minimalizovanim cijenama. Dok su trajale vrućine, nešto se i dešavalo, poslije toga slabije“, kažu u kolašinskim apartmanima Tango.
Izdavaoci smještaja svjesni su da će morati da nauče da žive sa virusom i da mu se prilagiđavaju. Računaju da će poklonici aktivnog turizma sve češće birati crnogorske planine.
„Moraćemo da nuačimo da koronu prihvatimo kao limitirajući faktor, ali i da se u takvoj situaciji snađemo i prilagodimo. Odustajanje nema, mnogi sugrađani su u smještajne kapacitete uložili mnogo novca i rada. Pripremamo se kao i svake godine, jer je to poslovna odgovornost. Optimista sam, ali je jasno da mnogo toga neće zavisiti od nas. U ovakvoj situaciji do hotelijera i vlasnika pansiona ja da učine sve kako bi goste spremno dočekali i ponudili im kvalitet. Ostalo će biti kako mora“ – kaže Radomir Minić iz kolašinskih pansiona Gorska.
Valjda se zimus neće udružiti korona i nedostatak snijega.
Dragana ŠĆEPANOVIĆ